W Lublinie upamiętniono 82. rocznicę mordu na profesorach lwowskich uczelni.
– 2 lipca 1941 roku przybył do Lwowa specjalny oddział SS, który miał wykonać plan eksterminacji tamtejszego środowiska naukowego – mówi Marek Gromaszek z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lublinie. – 4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich zamordowano wybitnych profesorów uczelni lwowskich i członków ich rodzin, którzy przypadkowo znaleźli się w mieszkaniach w czasie aresztowania. W większości byli to lekarze. To nasz obowiązek, żeby pamiętać o tych ludziach, którzy z jednej strony ponieśli męczeńską śmierć, ale byli też wybitnymi przedstawicielami nauki polskiej w różnych dziedzinach; pozostawili po sobie bardzo bogaty dorobek naukowy.
– Większość sprawców uniknęła odpowiedzialności. Niemcy skrupulatnie zacierali ślady, a w 1943 roku uformowano specjalne komando złożone z więźniów żydowskich, których zadaniem było wydobycie ciał ofiar, a następnie spalenie ich – mówi Marcin Gapski zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie. – Lublin jest miastem uniwersyteckim, miastem, które bardzo dużo zawdzięcza Uniwersytetowi Jana Kazimierza we Lwowie, bo wielu profesorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego było wychowankami Uniwersytetu Lwowskiego. Wiele osób, które rozpoczęły później pracę w 1944 roku na UMCS-ie, wywodzi się z tej uczelni. Lubelska społeczność akademicka, lubelskie środowisko intelektualne powinno pamiętać o tej zbrodni, której celem było niszczenie polskiego życia intelektualnego i polskiej kultury.
Późnym wieczorem 3 lipca 1941 r. żołnierze SS, Gestapo i Żandarmeria Polowa wtargnęły do domów polskich profesorów we Lwowie. Wczesnym rankiem 4 lipca przetransportowano Polaków na Wzgórza Wuleckie i rozstrzelano. Zginęło ponad 40 osób, w tym 22 członków środowiska akademickiego.
Obchody w Lublinie rozpoczęły się złożeniem kwiatów przy Pomniku Rozstrzelanych Profesorów Lwowskich. O 13:15 rozpoczęła się msza święta w intencji pomordowanych. Częścią obchodów jest również wykład “Życie i twórczość prof. Antoniego Cieszyńskiego, który rozpocznie się o godz. 14.30 w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
RyK / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki