W Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, w czterech wyremontowanych budynkach, powstało 8 nowych ekspozycji, m.in. nawiązujących do dawnej kultury ziemiańskiej czy obrazujących rzeczywistość po 1945 r. Wszystkie ekspozycje zostały wyposażone w multimedia i zaprojektowane tak, by wchodzić w interakcję ze zwiedzającymi.
W Oficynie Północnej mieści się nowoczesne centrum obsługi ruchu turystycznego oraz wystawa multimedialna „Kozłówka na osi czasu”. Turyści mogą też zajrzeć do pokoju zagadek i pokusić się o rozwiązanie tajemnicy zaginionego klejnotu z naszyjnika Anieli Zamoyskiej. Najmłodsi zwiedzający mogą pobawić się interaktywnymi puzzlami z widokami pałacu i muzealnych eksponatów.
W piwnicach oficyny urządzono ekspozycję „Lapidarium” z przedmiotami odkrytymi podczas remontu – to m.in. kocioł parowy, który zasilał niezwykle nowoczesne, jak na początek XX wieku, ogrzewanie kaplicy pałacowej oraz ponad 100-letnie wina.
Projekt przebudowy i rewitalizacji budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce został dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
PaSe / opr. PrzeG
Fot. PrzeG / Muzeum Zamoyskich w Kozłówce