Uznani na świecie mecenasi kultury: Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski zostali honorowymi obywatelami Lublina.
CZYTAJ: Szekspir w Zamościu? Wyjątkowa wystawa w centrum miasta
– Ten tytuł to zaszczyt, ale jesteśmy też dumni z Lublina – mówią Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski. – Cały Lublin, jego kultura i wymiar to jest taki renesansowy metropolizm. Oboje jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo to jest nasze kochane miasto. Uwielbiam tutaj być. Widzę jak się społeczeństwo rozwija i ma jeszcze dobrą drogą przed sobą.
– Tutaj się urodzili i spędzili dzieciństwo, a Lublin mają zawsze w sercu – mówi prezydent miasta, Krzysztof Żuk. – Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat bardzo nam pomagali promować Lublin w świecie, ale też organizować ważne wystawy. Pani Irena Hofman bardzo pomagała przy wystawie poświęconej Picasso. Tadeusz Mysłowski jest stale obecną postacią życia kulturalnego naszego miasta.
CZYTAJ: Lubelskie harcerki na 25. Światowym Zlocie Skautów
Uroczystość odbyła się w Teatrze Starym.
Wystawa „Oblicza plakatu. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego”
Z kolei w Muzeum Narodowym w Lublinie została zaprezentowana wystawa „Oblicza plakatu. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego”.
– Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski są związani z muzeum od lat – mówi dyrektor placówki Katarzyna Mieczkowska. – Muzeum Narodowe w Lublinie posiada kolekcje blisko tysiąca prac, wśród których można spotkać prace Matisse, Picassa, Andiego Worhola. Wszystkie to donacja, które systematyczne przekazują nam państwo Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski. Jest to po pierwsze kolekcja, która jest gromadzona w sposób decyzyjny, zasadny, przemyślany przez ludzi, którzy na co dzień mają ze sztuką do czynienia. Absolutnie nie jest to zbiór przypadkowy. Jest to pewna całość, która cały czas się powiększa.
RyK / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska