Ubezpieczenie grupowe to, jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie kierowane do większej liczby osób. Jest to doskonały sposób na zapewnienie pracownikom poczucia finansowego bezpieczeństwa i dodatkowego wsparcia w czasie powrotu do zdrowia. Nie bez powodu ubezpieczenia grupowe stanowią dziś jeden z ważniejszych pozapłacowych benefitów. Jak działa ubezpieczenie grupowe i kto może z niego skorzystać?
Ubezpieczenie grupowe – idea i przeznaczenie
Ubezpieczenie grupowe tak naprawdę niewiele różni się od ubezpieczenia indywidualnego na życie. Produkt ten oferowany jest przedsiębiorcom zatrudniającym przynajmniej dwie osoby, którzy chcą zapewnić swoim pracownikom większe poczucie finansowego bezpieczeństwa na wypadek wielu różnych zdarzeń. Ubezpieczenie grupowe jest dziś jednym z kluczowych benefitów pozapłacowych, przez wielu pracowników uznawanym wręcz za standard i obowiązkowy element pakietu socjalnego.
Dlaczego skorzystanie z ubezpieczenia grupowego powinien rozważyć każdy, kto ma taką możliwość? Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż polisa jest bardzo często finansowana lub współfinansowana przez pracodawcę. Oznacza to wymierne oszczędności. Nie bez znaczenia jest również to, że wynegocjowane przez pracodawcę warunki bardzo często są naprawdę korzystne w porównaniu z indywidualnymi polisami na życie. Wprawdzie polisy grupowej pracownik nie może dostosować do swoich potrzeb, jednak nie zmienia to faktu, że bardzo często zapewnia ona szeroką ochronę ubezpieczeniową, dostępną w rozsądnej cenie.
Kto może przystąpić do grupowego ubezpieczenia na życie?
Przystąpienie do grupowego ubezpieczenia na życie możliwe jest wyłącznie w przypadku bycia zatrudnionym w firmie, która oferuje pracownikom ubezpieczenie grupowe. Co warto podkreślić, pracownik nie ma możliwości negocjowania zakresu ani kosztów takiej polisy. Dla wszystkich zarówno zakres, jak i koszt są identyczne. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że do grupowego ubezpieczenia można dopisać swoich bliskich – dzieci, małżonka czy partnera.
Co obejmuje ubezpieczenie grupowe?
Zakres ochrony ubezpieczeniowej negocjowany jest każdorazowo między pracodawcą a ubezpieczycielem. Oznacza to, że ubezpieczenia grupowe mogą się bardzo istotnie od siebie różnić – tj. zapewniać jedynie podstawową ochronę albo znacznie szerszy jej zakres, gwarantujący wysoki poziom bezpieczeństwa.
Co do zasady polisa ubezpieczenia grupowego obejmuje kompleksowe ubezpieczenie zdrowia pracowników, świadczenie na wypadek trwałej niezdolności do pracy czy doznania uszczerbku na zdrowiu, a także finansowego wsparcia dla rodziny na wypadek śmierci ubezpieczonego. W wielu przypadkach ubezpieczenie obejmuje również najbliższych ubezpieczonego i zapewnia wsparcie w sytuacji pobytu bliskich w szpitalu czy wystąpienia u nich poważnej choroby.
Artykuł sponsorowany