W Chełmie trwają uroczystości upamiętniające 80. rocznicę „krwawej niedzieli”. Według szacunków historyków, ukraińscy nacjonaliści podczas czystek etnicznych mogli wymordować nawet 100 tysięcy Polaków.
– Sto tysięcy rozszarpanych, wbijanych na widły, szarpanych siekierami i wrzucanych żywcem do ognia ludzi wciąż nie ma godnego pochówku – mówi minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek. – Przecież nie chcemy dzisiaj wyciągać jakichkolwiek konsekwencji od kogokolwiek, bo ci, którzy dokonywali tych straszliwych mordów, straszliwej zbrodni ludobójstwa, bestialskiej na skalę niespotykaną wcześniej, już nie żyją. Ale chcemy, żeby ich potomkowie po prostu pozwolili nam upamiętnić polskie ofiary ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce wschodniej, wydobyć ich z tych pól, gdzie leżą ich szczątki, żebyśmy mogli pochować ich godnie, wznieść pomnik i składać wieńce.
Dziś (09.07) podczas uroczystości odprawiona zostanie msza św. za ofiary Rzezi Wołyńskiej w kościele Świętego Mikołaja w Chełmie.
CZYTAJ: Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie. Zaprezentowano wizualizację [WIDEO]
Na dzisiaj zaplanowano również prezentację reportażu Elizy Kudelskiej-Nowosad „Tu stał nasz dom” oraz koncert muzyki poważnej w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmie. Początek w Kaplicy świętego Mikołaja – Muzeum Ziemi Chełmskiej o godzinie 14.00.
O godzinie 18.00 na skarpie przy Chełmskim Domu Kultury rozpocznie się koncert Krzesimira Dębskiego “Litania Wołyńska”. Na 19.30 zaplanowano projekcje filmu Wołyń Wojciecha Smarzowskiego.
11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści wymordowali mieszkańców 99 wsi na Wołyniu, a także na terenie Galicji Wschodniej oraz części Lubelszczyzny i Polesia. Dzień ten przeszedł do historii jako “krwawa niedziela”. Według szacunków historyków w rzezi wołyńskiej mogło zginąć od 60 do nawet 100 tysięcy Polaków.
CZYTAJ: Jakub Banaszek o Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej: chcemy upamiętnienia i pojednania
POSŁUCHAJ: Dominik Gil „Ocalona z wołyńskiej pożogi”
MaK/ opr. DySzcz
Fot. Miasto Chełm/ FB