O idealnym miejscu do odpoczynku, zharmonizowanym z naturą, zamarzył pod koniec XVI wieku, mając wzorce włoskiego odrodzenia, Jan Zamoyski. I tak powstał Zwierzyniec. Dziś w jego centrum, między dwoma zabytkowymi budynkami Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska znajduje się pusty plac.
To niemożliwe, by architekt doby renesansu nic tu nie zaprojektował. I tak zaczęły się poszukiwania Lucyny i Michała Patyków, architektów związanych ze Zwierzyńcem i Krakowem. Temat bardzo zaintrygował również dr inż. Małgorzatę Przegalińską, która zajmuje się architekturą krajobrazu.
Wypowiadają się architekci: Lucyna Matławska-Patyk, Michał Patyk i dr inż. Małgorzata Przegalińska.
W audycji wykorzystane zostały fragmenty naukowej publikacji państwa Patyków, uwiecznione w Tece Komisji Urbanistyki i Architektury tom XX. Dr Małgorzata Przegalińska jest autorką opracowania „Odrodzeniowe dziedzictwo Zwierzyńca w poszukiwaniu ukrytego kodu. Wszystko zaczęło się w Padwie”.
Architekci w wypowiedziach powołują się na wydane przez Ossolineum “Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej” Romana Aftanazego.
Interpretacja tekstów Kinga Szymanek i Jarosław Zoń.
Realizacja dźwięku Jarosław Gołofit.
Muzyka Artur Giordano.
POSŁUCHAJ: 29.09.2022 Czesława Borowik „Kraina babci Oleńki”
POSŁUCHAJ: 05.05.2022 Czesława Borowik „Symfonia dla pani Wachniewskiej”
POSŁUCHAJ: 20.08.2020 Czesława Borowik „Duszy ludzkiej wszechnica”