17.07.2023 Informator kulturalny

dsc07655 2022 07 28 124635 2023 07 17 105227

Trwa Festiwal Śladami Singera

W języku jidysz słowo „sztetl” oznacza „miasteczko”. To właśnie z takich miejsc noblista Isaac Bashevis Singer czerpał inspiracje do swych powieści i opowiadań. Wyżyna lubelska i rozległe lasy Roztocza były dla Singera miejscem szczególnym.

Dlatego po raz kolejny Festiwal „Śladami Singera” powraca na te ścieżki. To festiwal wędrujący. Każdego lata artyści odwiedzają miejsca, które przed laty tętniły życiem dzięki m.in. społeczności żydowskiej.

Dziś artyści pojawią się w Łęcznej i Krasnymstawie. Po południu w tych miejscowościach pokaz filmu dokumentalnego  „Po-lin. Okruchy pamięci” w reżyserii Jolanty Dylewskiej.  W Krasnymstawie projekcja rozpocznie się o 18.00 w Domu Kultury.

Drugi dzień festiwalu to prezentacja monodramu „Zapomniane opowieści rabinów i cadyków” w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego. W Łęcznej spektakl zostanie dziś zaprezentowany w łęczyńskiej Synagodze o godz. 19.00.

Następnie na placu Kościuszki odbędzie się spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza 2023″. To połączenie teatru z muzyką na żywo, elementami cyrku, akrobatyki powietrznej, tańca, beat boxu i teatru ognia. W spektaklu wezmą udział artyści z całego świata między innymi Włoch, USA i Peru.

Mieszkańcy Krasnegostawu spektakl zobaczą we wtorek. Festiwal Śladami Singera potrwa do 29 lipca.

Koncert muzyki organowej w Puławach

W kolejny poniedziałek lipca zorganizowany został koncert w ramach trwającego XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, który odbywa się w Puławach. Dziś w  kościele pod wezwaniem świętego Brata Alberta wystąpi Marek Vrábel – muzyk, przedstawiciel słowackiej sztuki organowej, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów.

Jako solista występował między innymi z Filharmonią Koszycką. Zagrał już ponad 200 recitali i wykonał 76 tras koncertowych w 20 krajach Europy i Azji.

Jest także cenionym kameralistą współpracującym z wieloma uznanymi słowackimi i zagranicznymi artystami.

Koncert rozpocznie się o 19:00.

Prace Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie

Nazwisko Łempicka w ostatnich miesiącach co chwila pojawia się w mediach. Tamara Łempicka – jedna z najwybitniejszych polskich artystek – przyciąga miłośników sztuki. Ponad 86 tys. osób obejrzało wystawę w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Stałą kolekcję obrazów Tamary Łempickiej mogą Państwo oglądać w tej instytucji kultury. Dzieła udało się odkupić od Victora Manuela Contrerasa, przyjaciela artystki. To dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze. Warte ponad 8,5 mln złotych obrazy powstały zarówno w latach 20. jak i 70. ubiegłego wieku.

Wystawa jest niejako spełnieniem życzenia królowej art deco. Tamara Łempicka chciała, by w przyszłości trzydzieści jej prac znalazło się w zbiorach muzealnych.

Wystawa będzie czynna przez siedem dni w tygodniu.

Fot. archiwum

Exit mobile version