12.07.2023 Aktualności Radia Lublin

356872327 239607905589444 2270388924817084871 n 2023 07 12 190414

Ponad 800 polskich wsi spacyfikowali Niemcy podczas II wojny światowej. Ich mieszkańcy byli zabijani lub wywożeni do obozów koncentracyjnych, wiele miejscowości doszczętnie spalono. Hołd pomordowanym złożono w Jamach w powiecie lubartowskim, gdzie odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Podczas uroczystości upamiętniono też ponad 150 ofiar pacyfikacji tej wsi przez Niemców 79 lat temu.

CZYTAJ: „Każda pamięć o przelanej krwi jest ważna”. Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Pracownicy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego doskonalili swoje umiejętności z zakresu metody nauczania service – learning, czyli nauki poprzez zaangażowanie. Okazją do tego były dwudniowe warsztaty z dr. Olhą Matiychuk z Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Zajęcia opierały się głównie o doświadczenia studiowania na uczelni podczas trwającej wojny.

CZYTAJ: Jak studiować podczas wojny?

Szkoły zawodowe, branżowe, techniczne powinny być szkołami pierwszego wyboru – takie postulaty zawiera raport o konieczności wspierania szkolnictwa zawodowego w Unii Europejskiej. Raport polskiego współautorstwa został przyjęty na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu ponad 500 głosami “za” na 630 oddanych. Obrady Parlamentu obserwował Jacek Bieniaszkiewicz, który o raporcie w sprawie szkolnictwa zawodowego rozmawiał z jego sprawozdawczynią – europosłanką Anną Zalewską.

CZYTAJ: Anna Zalewska: szkolnictwo zawodowe, branżowe, techniczne powinno być pierwszego wyboru

Już nie tylko rowerem, autem czy busem dojedziemy do Szczebrzeszyna. Polskie Linie Kolejowe uruchomiły cztery nowe przystanki na trasie nr 69 Rejowiec – Hrebenne. Trzy z nich są w gminie Szczebrzeszyn i znajdują się w Szczebrzeszynie, Wólce Niedzieliskiej i Niedzieliskach – Kolonii (wcześniejsza nazwa tego przystanku brzmiała: Klemensów).

CZYTAJ: Koleją po Roztoczu. Nowe przystanki na malowniczej trasie

Lublin i okoliczne gminy to idealne miejsce na wycieczki rowerowe. Jak się okazuje po drogach regionu jeżdżą nie tylko rowerzyści-amatorzy czy weekendowi cykliści, ale także zawodowi kolarze.

CZYTAJ: Rowerem po Lublinie i okolicach

Członkowie Koła Naukowego Biotechnologii KUL sprawdzą jakie bakterie, w tym te antybiotykooporne, znajdują się na lubelskich placach zabaw. Wytypowane zostały 32 miejsca.

CZYTAJ: Studenckie koło naukowe bada bakterie na placach zabaw

Program prowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. Tomasz Maczulski

Exit mobile version