Rośnie liczba absolwentów pielęgniarstwa w regionie. Dziś 80 absolwentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych wzięło udział w uroczystym „czepkowaniu”. To dobrze – oceniają eksperci – bo średnia wieku pielęgniarek to 53 lata. Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że właśnie dlatego w Polsce dwukrotnie zwiększyła się liczba uczelni kształcących pielęgniarki. Sami absolwenci mówią, że chcą zostać w kraju, a część z nich już pracuje w szpitalach, tylko zmienia zawód. Nie boją się o pracę, a nowe kwalifikacje uważają za szansę na lepsze zarobki.
CZYTAJ: Pielęgniarstwo coraz atrakcyjniejszym zawodem. Uroczyste „czepkowanie” w Chełmie
Miasto Lublin ogłosiło wyniki otwartego konkursu ofert, którego przedmiotem było dofinansowanie klubów sportowych z Lublina w trzecim kwartale bieżącego roku.
CZYTAJ: Niewielka dotacja od miasta dla drużyny mistrzyń Polski
– Chcemy, aby Polacy wypowiedzieli się, czy zgadzają się na to, aby to Unia Europejska decydowała czy mamy przyjmować imigrantów – tak o planowanym referendum w sprawie relokacji migrantów mówi Radiu Lublin Michał Moskal, szef gabinetu politycznego wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
CZYTAJ: Szef gabinetu politycznego prezesa PiS o referendum: chcemy wsłuchać się w głos obywateli
Coraz mniej próbek pobranych od kotów z całej Polski trafia na badania do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni potwierdzono jednak kilkadziesiąt przypadków ptasiej grypy u tych zwierząt. Czy wirus H5N1 jest wśród kotów w odwrocie i na ile może być on groźny dla ludzi? Między innymi o tym w rozmowie naszego puławskiego reportera i jego gościa, prof. Stanisława Winiarczyka, dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.
CZYTAJ: Prof. Stanisław Winiarczyk o ptasiej grypie u kotów: W ostatnich dniach liczba próbek zmalała
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Iwona Burdzanowska