Obiekty pochodzące z przedwojennego Funduszu Obrony Narodowej zostaną we wtorek (06.06) zaprezentowane na wystawie w Muzeum Narodowym w Lublinie.
Lubelską wystawę zatytułowano „Z salonów na bagnety”. Ekspozycja odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu „Nie zmarnujcie niepodległości – srebra Funduszu Obrony Narodowej”, koordynowanego przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Jego głównym celem jest zaprezentowanie srebrnych pamiątek, pozyskanych ze zbiórki prowadzonej w latach 1936-1939.
CZYTAJ: Wicepremier Gliński: Tamara Łempicka na stałe wraca do Lublina [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z inicjatywy wicepremiera Piotra Glińskiego ekspozycja będzie prezentowana w każdym województwie. Projekt zainaugurowano w poniedziałek (05.06) na Zamku Królewskim w Warszawie.
Fundusz Obrony Narodowej został utworzony na mocy dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z 9 kwietnia 1936 r. w celu uzyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia ze strony nazistowskich Niemiec. Polacy ofiarnie zasilili Fundusz, zarówno w postaci gotówkowej, jak i rzeczowej, m.in. kosztownościami.
Zbiór sreber z FON 23 stycznia został przekazany do Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Wystawa będzie prezentowana w Galerii Trybunału Koronnego w Muzeum Narodowym w Lublinie. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 13.00.
ZAlew / opr. ToMa
Fot. PAP/Tomasz Gzell







![Renesansowy pochód w centrum miasta. Świętują ważną rocznicę [ZDJĘCIA] 8 EAttachments9604274956a05df14198aced7bc783cb02d2c49 xl 1](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9604274956a05df14198aced7bc783cb02d2c49_xl-1-350x250.jpg)
!["W końcu wraca do mieszkańców". Park Bronowicki otwarty po rewitalizacji [ZDJĘCIA] 9 EAttachments960422447306118b53fc0cd878eba5ad17cf646 xl 1](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments960422447306118b53fc0cd878eba5ad17cf646_xl-1-350x250.jpg)

