Wernisaż wystawy obrazów Łukaszowców z udziałem ministra Glińskiego

screenshot 2023 06 17 muzeum nadwislanskie w kazimierzu dolnym 2023 06 18 100722

Cykl siedmiu obrazów o tematyce patriotycznej i narodowej autorstwa Łukaszowców, czyli malarzy skupionych w Bractwie św. Łukasza będzie można oglądać Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.

To dzieła, które po 83 latach wróciły do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Powstały na specjalne zamówienie ówczesnego rządu polskiego jako dekoracja Sali Honorowej pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku.

Po wybuchu wojny polski pawilon został pozbawiony źródeł finansowania, część ekspozycji wyprzedano, część trafiła do kolekcji Muzeum Polskiego w Chicago. Zbiór siedmiu obrazów Łukaszowców został zdeponowany w jezuickiej uczelni Le Moyne College w Syracuse w stanie Nowy Jork, gdzie od 1958 r. był prezentowany w tamtejszej bibliotece.

CZYTAJ: Festiwal „Śleboda/Danutka”: wręczono nagrody „Gong Danutki” [ZDJĘCIA]

Bractwo św. Łukasza powstało w 1925 roku w Kazimierzu nad Wisłą. Tutaj też powstały prezentowane na wystawie obrazy. Artyści malowali je wspólnie – w jednym momencie przy danym obrazie pracowało dwóch-trzech malarzy, po czym zmieniali się i podchodzili kolejni, robiąc korekty ujednolicając styl. Pod każdym obrazem podpisanych jest jedenastu artystów –  Antoni Michalak, Bolesław Cybis, Bernard Frydrysiak, Jan Gotard, Aleksander Jędrzejewski, Eliasz Kanarek, Jeremi Kubicki, Stefan Płużański, Janusz Podoski i Jan Zamoyski.

W dzisiejszym wernisażu wystawy „Łukaszowcy. Kazimierz Dolny – USA – Kazimierz Dolny” weźmie udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

A wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od jutra (19 czerwca) do 6 sierpnia w Galerii Wystaw Czasowych w Muzeum Nadwiślańskim.

RCh/ opr. DySzcz

Fot. mnkd.pl

Exit mobile version