Truskawkowy Księżyc na niebie. To superpełnia [ZDJĘCIA]

dsc04298 2023 06 04 232914

W nocy z soboty (03.06) na niedzielę (04.06) i z niedzieli na poniedziałek (05.06) można było obserwować pełnię Księżyca nazywana truskawkową. Księżyc nie zmienił jednak koloru – nazwa pełni pochodzi z kultury dawnych ludów zamieszkujących Amerykę Północną, które w czasie szóstego miesiąca roku zbierały truskawki.

Jednak to zjawisko astronomiczne jest wyjątkowe. Nazywane jest superpełnią. Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie wyjaśnił, że podczas obserwacji Srebrny Glob wydaje się on nam większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. – Nakładają się na siebie dwa astronomiczne zjawiska – pełnia Księżyca z okresem, kiedy Księżyc na swojej orbicie wokół Ziemi będzie bardzo blisko  – powiedział.

Pełnia Księżyca jest naturalnym zjawiskiem, występującym co 28 dni. Jego wpływ odczuwany jest przez ludzi. Oddziałuje ono też na naturę, m.in. na przypływy mórz i oceanów. Ludzie podczas pełni są bardziej pobudzeni i mają więcej sił, jednak na niektórych wpływa w negatywny, drażniący sposób.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. Piotr Piela

Exit mobile version