„To jest przyszłość”. Badania kliniczne rozwijają się z roku na rok

pm studia 170623 008 2023 06 17 180155

45 osób ukończyło drugą edycję studiów podyplomowych „Badania kliniczne: zarządzanie, monitoring i ekspertyza” na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Tematyka studiów obejmowała m.in. planowanie i przeprowadzanie badań klinicznych, a także regulacje prawne i nadzór.

– To jest przyszłość. Z poprzedniej edycji wiem, że co najmniej 10 osób pracuje jako monitorzy czy koordynatorzy badań klinicznych, a nie znam losów wszystkich absolwentów. Zapewne jest ich więcej – mówi kierownik studiów, lekarz medycyny weterynaryjnej Tomasz Bętkowski. – Są to trzecie lub czwarte studia tego typu w Polsce. Badania kliniczne rozwijają się z roku na rok. Polska jako kraj jest jednym z pięciu najbardziej rozwijających się krajów jeżeli chodzi o dziedzinę badań klinicznych na świecie. W Lublinie jest kilkadziesiąt ośrodków, które prowadzą badania kliniczne.

– Wybrałem monitoring badań klinicznych, ponieważ Polska jest bardzo dobrym rynkiem pracy właśnie dla monitorów – mówi absolwent Krzysztof Grosik. – Poziom medycyny w Polsce jest coraz lepszy, ale wciąż nie jest tak wysoki jak na przykład w Niemczech. Z drugiej strony rozwija się u nas prężnie nauka. Te badania kliniczne są bardzo kuszące dla pacjentów. Są możliwości otwierania badań klinicznych, a monitorzy są tam niezwykle potrzebni, bo są bardzo restrykcyjne wytyczne od firm, które są sponsorami. Także postanowiłem być bardziej konkurencyjną osobą na rynku pracy.

Rozdanie dyplomów odbyło się w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

EwKa/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version