Premier: pierwsze czołgi Abrams są rozładowywane w Szczecinie

abrams1 2023 06 28 133148

– Pierwsze 14 czołgów Abrams przybyło w środę (28.06) do portu w Szczecinie i jest właśnie rozładowywanych. Z każdym dniem siła polskiej armii rośnie. Rząd PiS oznacza wiarygodność, dotrzymujemy słowa, spełniamy obietnice – przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki. Czołgi te mają trafić do 18 Dywizji Zmechanizowanej, która stacjonuje także w województwie lubelskim.

„Pancerna kurtyna”

– Dziś pierwsze elementy naszej „pancernej kurtyny” przybyły do portu w Szczecinie – 14 czołgów Abrams jest właśnie rozładowywanych. Z każdym dniem siła polskiej armii rośnie – poinformował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości oznacza wiarygodność. Dotrzymujemy słowa! Spełniamy obietnice! Bronimy Polski! – podkreślił szef rządu. Mateusz Morawiecki przypomniał w tym kontekście, że w kwietniu – podczas wizyty w USA – mówił o tym, że już wkrótce najnowocześniejsze czołgi Abrams trafią do Polski.

W poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w TVP Info o tym, że transport pierwszych czołgów Abrams zamówionych w styczniu bieżącego roku dotrze do portu Szczecin–Świnoujście. Chodzi o czołgi wycofane z piechoty morskiej USA, które Polska kupiła w styczniu 2023 roku. Szef MON dodał wówczas, że w pierwszej dostawie znajdzie się 14 czołgów – jedna kompania. W tym roku zostaną dostarczone dwie kolejne, co pozwoli skompletować batalion czołgów, a kolejny ma zostać dostarczony w przyszłym roku.

Umowy na czołgi

Błaszczak przypomniał, że w 2024 roku mają także dotrzeć pierwsze czołgi z 250 fabrycznie nowych wozów w najnowszej wersji, zamówionych w 2022 roku. W kwietniu 2022 roku Polska zamówiła za 4,7 mld dol. 250 Abramsów w najnowocześniejszej wersji M1A21 SEPv3, które mają zostać dostarczone w latach 2024-2026.

CZYTAJ: Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na 116 czołgów M1A1 Abrams dla Polski

W styczniu 2024 MON zawarło umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams oraz sprzętu towarzyszącego, w tym 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88 Hercules, mostów szturmowych i wozów dowodzenia. Wartość umowy to ok. 1,4 mld dol. netto, z czego blisko 200 mln dol. pokrywa strona amerykańska w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. USA zgodziły się także sprzedać Polsce amunicję, w tym pociski podkalibrowe z rdzeniem ze zubożonego uranu.

CZYTAJ: Szef MON: W 2023 roku pierwsze Abramsy będą na wyposażeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej

Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu przewidziano na lata 2023-2024. Czołgi, używane wcześniej przez Korpus Piechoty Morskiej USA, przechodzą szczegółowy przegląd i zostaną dostarczone z wyzerowanymi przebiegami.

Zakup 116 Abramsów wycofanych z korpusu Marines został dokonany, aby przyspieszyć uzupełnianie sprzętu po donacjach na rzecz Ukrainy.

Polska kupiła Abramsy jako pierwszy kraj europejski i pierwsze państwo NATO poza Stanami Zjednoczonymi.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. Mateusz Morawiecki Facebook

Exit mobile version