Pogoda: najbliższe dni pod znakiem wysokich temperatur i burz

upal 300622 006 2023 06 19 223849

W najbliższym czasie pogoda będzie zmienna. Czeka nas kilka dni gorących na pograniczu upałów, ale także nie ominą nas burze.

CZYTAJ: Kopalnia odnawialna. Pierwsza taka farma w Bogdance

– Dzisiaj w regionie jest gorąco – mówi Arkadiusz Wójtowicz z portalu Fanipogody.pl. – Skąd te upały dotrą do Polski? Chodzi o napływ powietrza zwrotnikowego, z południowego zachodu. Już dzisiaj zaczyna docierać to rozgrzane powietrze zwrotnikowe, dzięki temu termometry mogą w woj. lubuskim, na Dolnym Śląsku pokazać 30 stopni. U nas nie będzie upału, ale weźmy pod uwagę, że mamy trwający sezon burzowy, więc lokalnie mogą rozwijać się burze. Już dzisiaj grzmi na Roztoczu – są to burze słabe, formujące się w warunkach słabego przepływu mas powietrza. Są to zjawiska charakterystyczne dla ciepłej pory roku. Mocno nierównomierne są te opady. Są to krótkotrwałe burze. Ale wygląda na to, że w kolejnych dniach zrobi się jeszcze cieplej. 20 i 21 czerwca temperatura może sięgać 28-29 stopni, być może lokalnie w regionie zobaczymy 30 stopni. Więcej raczej nie. Najcieplej będzie w pasie województw zachodnich, południowo-zachodnich, gdzie temperatura może sięgać 32-33 stopni.

Nawadnianie organizmu jest kluczowe

– Uwielbiam słońce, od razu poprawia się humor. Bardzo długo na nie czekałam w tym roku – mówią mieszkańcy. – Uwielbiam w taką pogodę jeździć rowerem, bo powiew powietrza orzeźwia. Dzisiaj jest pięknie, ale deszcz też jest potrzebny. Sercowcom ciężko jest oddychać. Pogoda nie sprzyja. A ja dzisiaj sobie źle poradziłam, bo nie wzięłam ze sobą nic do picia.

CZYTAJ: Podpisano umowę na budowę ważnego odcinka S12 [ZDJĘCIA]

– Nawadnianie organizmu jest kluczowe, ale musimy pamiętać o tym, żeby odpowiednio się ubierać podczas wychodzenia w miejsca narażone na słońce – mówi Mateusz Mitura, młodszy asystent w pracowni ratownictwa medycznego CSM Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Trzeba ubrać coś przewiewnego, nakrycie głowy jest kluczowe. Jasne kolory, najlepiej białe, przewiewne – jedwab i inne materiały. Nie ubierajmy się w sztuczne materiały, żebyśmy się nie gotowali, żeby wymiana była na wysokim poziomie. Szczególnie osoby z problemami kardiologicznymi powinny także uważać na tłumy i na duszność.

Zwierzęta upały znoszą dużo gorzej

– Zwierzęta upały znoszą dużo gorzej – mówi doktor nauk weterynaryjnych Jerzy Ziętek, adiunkt w Katedrze Epizootiologii i Klinice Chorób Zakaźnych, Wydział Medycyny Weterynaryjnej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Psy czy koty nie pocą się, nie mają tej cudownej możliwości ochładzania się dzięki poceniu. Potrafią pozbywać się nadmiaru ciepła ziejąc – przez mocno ukrwiony język ciepło oddawane jest do otoczenia. Nie jest to zbyt skuteczny mechanizm. Psy nie zdradzają objawów nagrzania, dlatego wyjątkowo złym pomysłem jest intensywna zabawa czy długi spacer w gorące dni, ponieważ zdarza się, że pies radośnie się bawi, po czym nagle pada z objawami udaru cieplnego. Bywa, że jest to śmiertelne. Nawet jeśli uda się uratować pacjenta, często dochodzi do różnorakich ubytków na zdrowiu, m.in. neurologicznych.

CZYTAJ: Zwierzęta maszynką do zarabiania pieniędzy. Reagujmy!

– Prawdopodobnie zbliżymy się do 30 stopni w kolejnych dniach – mówi Arkadiusz Wójtowicz. – To będą maksymalnie 3 dni licząc od jutra, a od 24 czerwca ochłodzenie. W czerwcu mogą pojawiać się gwałtowne burze powodujące szkody. Praktycznie codziennie możliwe są burze – na przykład jutro może zagrzmieć w regionie, ale nie będą to jeszcze istotne zjawiska. Burze mogą pojawić się koło 22-23 czerwca. Należy mieć na uwadze, że komórki burzowe tworzące się, są zjawiskiem lokalnym i często nie obejmują swoim zasięgiem całego regionu.

Wahania ciśnień atmosferycznych będą odczuwały zwłaszcza osoby starsze

– Zwłaszcza osoby starsze będą odczuwały te wahania ciśnień atmosferycznych, będą one wpływały nam skoki ciśnienia tętniczego krwi u pacjentów, co będzie skutkowało osłabieniem organizmu, dolegliwościami bólowymi głowy czy klatki piersiowej – mówi Mateusz Mitura. – Mogą też u takich pacjentów wystąpić ostre zespoły wieńcowe. Obrzęki kończyn także są takim wyznacznikiem, że coś nie tak się z nami dzieje i powinniśmy się udać na początku do lekarza POZ, a jeżeli są to stany nagłe, jeżeli widzimy, że sobie nie poradzimy, należy udać się na SOR lub w najbardziej ciężkich przypadkach wezwać karetkę.

Należy śledzić prognozy pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w tym tygodniu wyda ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami.

CZYTAJ: Wydobyć bogactwo Roztocza. Geopark coraz bliżej 

LilKa/ opr. DySzcz

Fot. pixabay.com

Exit mobile version