Nie żyje poeta, historyk i filozof Bohdan Urbankowski. Miał 80 lat. Informację o śmierci Bohdana Urbankowskiego podał szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
“Dziś na Wieczną Wartę odszedł dr Bohdan Urbankowski, poeta, literat, historyk, autor monografii poświęconych Piłsudskiemu, Mickiewiczowi, Herbertowi, Norwidowi. Był jednym z ostatnich romantyków, który doskonale rozumiał i opisywał Duszę Polską! Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym!” – napisał na Twitterze Jan Józef Kasprzyk.
Dziś na Wieczną Wartę odszedł dr Bohdan Urbankowski,poeta,literat,historyk, autor monografii poświęconych Piłsudskiemu, Mickiewiczowi, Herbertowi, Norwidowi. Był jednym z ostatnich romantyków, który doskonale rozumiał i opisywał Duszę Polską!Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym! pic.twitter.com/9oqifbYyOe
— Jan Kasprzyk (@JanKasprzyk) June 15, 2023
Bohdan Urbankowski ukończył studia polonistyczne i filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Był twórcą i teoretykiem ruchu Nowego Romantyzmu. Po rozbiciu przez władze w 1978 roku Konfederacji Nowego Romantyzmu, związał się z opozycją demokratyczną. Był współredaktorem wielu pism i wydawnictw podziemnych. Za działalność w Solidarności, po wprowadzeniu stanu wojennego został usunięty z pracy w Polskim Radiu w Warszawie.
Pisarz był doradcą do spraw kultury i wychowania w Ministerstwie Obrony Narodowej w rządzie premiera Jana Olszewskiego. W 1993 kandydował do Senatu z listy Konfederacji Polski Niepodległej. Od 2010 roku pełnił funkcję przewodniczącego Rady Programowej Związku Piłsudczyków, a także prezesa Oddziału Związku Literatów Polskich w Warszawie.
Bohdan Urbankowski jest autorem ponad 50 pozycji, w tym dramatów, esejów i zbiorów poezji. Napisał między innymi prace filozoficzne: „Myśl romantyczna”, „Absurd – ironia – czyn”, “Kierunki poszukiwań” oraz czterotomowe opracowanie „Źródła. Z dziejów myśli polskiej”, które w sposób kompletny pozwala na zapoznanie się z historią myśli polskiej filozofii. Wydał też zbiory sztuk teatralnych i radiowych – „Dramaty płockie”, „Sny o ojczyźnie”, tomiki poezji: “W cieniu”, „Głosy”, „Dojrzewanie”, “Chłopiec, który odchodzi”. Jest też autorem monografii Adama Mickiewicza, Fiodora Dostojewskiego, Karola Wojtyły i Józefa Piłsudskiego.
Został uhonorowany licznymi wyróżnieniami. W 2001 roku dwukrotnie otrzymał Medal Solidarności „Zasłużony w Walce o Niepodległość Polski i Praw Człowieka” oraz odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” za pracę w podziemnym ruchu wydawniczym. Rok później odznaczono go Medalem Polonia Mater Nostra Est i Złotym Krzyżem Zasługi.
W 2016 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 roku został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Rok później odebrał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego imienia Tomasza Merty “Między literaturą a historią”.
IAR / RL / opr. WM
Fot. Jan Kasprzyk Twitter