Minister zdrowia: W całej Polsce ruszają szczepienia przeciw HPV

350799685 938710280737558 88953548409953109 n 2023 06 01 124204

W całej Polsce ruszają dziś szczepienia przeciw HPV; do tej pory na szczepienie poprzez e-rejestrację zapisanych jest już blisko 4 tys. dzieci w wieku 12 i 13 lat – powiedział w czwartek (01.06) na konferencji prasowej w Pile (woj. wielkopolskie) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od czwartku 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (human papillomavirus, HPV) dzieci w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia są dobrowolne.

Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii.

W czwartek na konferencji prasowej w Pile minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że do tej pory na szczepienie poprzez e-rejestrację zapisanych zostało już blisko 4 tys. dzieci w wieku 12 i 13 lat.

CZYTAJ: Darmowe szczepienia dzieci przeciw HPV. Ruszyła rejestracja

– Dzisiaj w całej Polsce, w skali całego kraju, zostanie zaszczepionych blisko 600 dzieci – i to są w zasadzie takie dane minimalne, jeśli można tak powiedzieć, ponieważ to są te osoby, które są zapisane poprzez e-rejestrację. A oprócz tego oczywiście poszczególne punkty przyjmują swoich pacjentów, czyli dzieci, które są zapisane na liście podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział minister.

W trakcie konferencji prasowej minister zdrowia złożył także życzenia dzieciom z okazji ich święta. – Chcę życzyć wszystkim dzieciom, tym starszym również, ale przede wszystkim tym młodszym, tego żeby przez całe swoje życie towarzyszyły im dobre wybory zdrowotne; żeby dbały o swoje zdrowie i poprzez dobre żywienie, profilaktykę polegającą właśnie na badaniu, na szczepieniach. Ten program, który realizujemy, daje taką szansę – dlatego zapraszam wszystkich do skorzystania i do podjęcia tej odpowiedzialnej decyzji w imieniu dziecka, bo tę decyzję podejmują przede wszystkim rodzice, aczkolwiek oczywiście to wszystko z dziećmi również musi być konsultowane – zaznaczył.

Podczas konferencji prasowej minister pytany był m.in. o dalszą realizację programów szczepień przeciw HPV realizowanych przez samorządy. – Mamy świadomość, że było dużo programów realizowanych na poziomie samorządowym, przy czym większość tych programów była po pierwsze skierowana tylko i wyłącznie do dziewczynek, i na ogół obejmowała jeden rocznik – powiedział.

CZYTAJ: Proste zmiany w diecie mogą odwrócić utratę pamięci

– Jeżeli chodzi o te programy, to samorządy powinny dokonać jakiejś redefinicji; albo rezygnując, albo przekształcając te programy, chociażby w szczepienie innych roczników, bo to jest też taka możliwość. My nie narzucamy żadnego rozwiązania, to jest zawsze inicjatywa po stronie samorządu – zaznaczył minister.

Konferencję prasową zorganizowano przed przychodnią w Pile, gdzie w czwartek rano zaszczepiono już pierwsze dzieci w ramach programu. Szczepienia przyjęły dwie dziewczynki i trzech chłopców.

Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

Na poświęconej szczepieniom stronie szczepienia.pzh.gov.pl eksperci podnoszą, że wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych, tzw. kłykciny i brodawczaki, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz za inne choroby nowotworowe. Zakażenia HPV mogą prowadzić m.in. do raka odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, okolic głowy i szyi.

PAP / RL / opr. WM

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Exit mobile version