Policjanci i lekarze mają wzajemnie się szkolić. Uniwersytet Medyczny w Lublinie podpisał umowę o współpracy z Komendą Wojewódzką Policji. Model szkolenia mundurowych z zakresu medycyny jest popularny m.in. w Stanach Zjednoczonych.
CZYTAJ: Wakacje pod okiem służb. Będą wzmożone kontrole
– Do praktycznych szkoleń będziemy używać naszego Centrum Symulacji Medycznej. Policjanci i medycy współpracują na pierwszej linii – mówi Wojciech Dzikowski z Katedry i Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej. – Dysponujemy obiektem, który jest faktycznie symulowanym szpitalem. Dane pokazują, że przyczyną większości komplikacji jest komunikacja. Komunikacja pomiędzy uczestnikami tego procesu. Z kolei z tej komunikacji największy problem to przekazywanie poszkodowanego. Staramy się uczyć, szkolić w zakresie nie tylko udzielania tej pomocy, ale również pozyskiwania informacji kluczowych dla dalszego leczenia i właściwego ich przekazywania.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie jest jedną z największych uczelni w regionie. Kształci około 7 tysięcy osób, w tym około tysiąc cudzoziemców z ponad 50 krajów.
FiKar / opr. WM
Fot. Piotr Michalski