50 osób odebrało dyplomy ukończenia studiów podyplomowych na kierunku opieka farmaceutyczna w chorobach cywilizacyjnych. Studia po raz pierwszy zorganizował Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
– Opieka farmaceutyczna zakłada współpracę między farmaceutą a lekarzem w celu zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa farmakoterapii – mówi dziekan Wydziały Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, profesor Grażyna Biała. – Na przykład prowadząc konsultacje farmaceutyczne, dokonując przeglądów lekowych, definiując problemy lekowe, zważywszy także na to, że zwłaszcza u pacjentów w starszym wieku występuje tzw. zjawisko polipragmazji, czyli zażywają wiele leków, także suplementów diety, które wchodzą ze sobą w interakcję.
– Jako farmaceuta pracuję od 15 lat i widzę duże korzyści z ukończenia tych studiów – mówi farmaceutka z 15-letnim doświadczeniem, Justyna Chrabąszcz. – Bardzo szeroką wiedzę, pewność siebie i stabilizację wewnętrzną, że wiem, co robię, jestem w dobrym miejscu i chcę to robić dalej.
Uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się w Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie.
MaK/ opr. DySzcz
Fot. archiwum