Przyśpieszony trend sekularyzacji wśród młodzieży, której znaczna część odchodzi praktyk religijnych, pokazują badania przeprowadzone wśród młodych na terenie Archidiecezji Lubelskiej.
Ks. dr Tomasz Adamczyk z Katedry Socjologii Kultury, Religii i Partycypacji Społecznej KUL mówił w Radiu Lublin, że odchodzenie młodzieży od kościoła wiąże się głównie z odrzuceniem kościoła instytucjonalnego i nie oznacza automatycznie odrzucenia religii jako wartości. – Przede wszystkim młodzież jest bardzo różnorodna. Połowa badanych osób uważa się za osoby wierzące. Ale warto dostrzec, że zmniejsza się liczba osób głęboko wierzących. Co więcej, kolejna część jest obojętna. Następna deklaruje, że jest religijna, jednak tylko na kanwie pewnej tradycji. Ale już blisko 15-20 procent uważa się za osoby całkowicie niewierzące – wskazuje ks. dr Adamczyk.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Badanie – opublikowane w raporcie pt. „Młodzież w kontekstach współczesnych. Rodzina. Czas. Szkoła. Kościół i katecheza” – zostały przeprowadzone w ubiegłym roku na reprezentatywnej próbie 1003 uczniów klas maturalnych liceów i techników z terenu Archidiecezji Lubelskiej.
51 procent badanych deklaruje się jako wierząca, w tym 6 procent jako głęboko wierząca, ale mniej niż jedna piąta młodzieży wypełnia obowiązek uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej lub się modli. Dla 52 procent badanych sens ich życiu w największym stopniu nadaje miłość czy ogólnie wielkie uczucia.
RCh / opr. WM
Fot. PrzeG