Klinika Okulistyki Ogólnej z Oddziałem Dziecięcym w Lublinie uzyskała status Polskiego Ośrodka Eksperckiego Chorób Rzadkich Oczu. To jedyny tego typu ośrodek w Polsce.
Pionierskie badania
Wspomniany status lubelskiej klinice nadało Ministerstwo Zdrowia. Jak mówią sami lekarze, to duże wyróżnienie i docenienie profesjonalizmu oraz doświadczenia wszystkich, którzy pracują pod kierownictwem prof. Roberta Rejdaka z tej kliniki. Jego zdaniem nadanie statusu to m.in. docenienie dotychczasowych działań kliniki na wielu polach. Mamy w tej chwili szereg grantów naukowych, które wspierają przede wszystkim rozwój diagnostyki i terapii w zakresie chorób rzadkich. Choroby te najczęściej dotykają ludzi młodych, dzieci w wieku szkolnym, młodzież. Stąd jest to rola społeczna, żeby takim pacjentom pomagać wcześnie. To właśnie nasz ośrodek lubelski prowadzi w tej chwili pionierskie badania dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia.
CZYTAJ: Wirusolog: Efekty programu szczepień przeciwko HPV mogą być widoczne za ok. 20 lat
Nowe inwestycje w ludzi czy sprzęt pozwolą klinice na kontynuowanie współpracy zagranicznej, a ta przez lubelski ośrodek prowadzona jest w zasadzie od dwóch dekad. Chodzi tu m.in. o tzw. sieć ośrodków referencyjnych chorób rzadkich w dziedzinie okulistyki. – Projekt skupia obecnie 52 ośrodki z 18 krajów Unii Europejskiej – mówi prof. Katarzyna Nowomiejska z Kliniki Okulistyki Ogólnej w Lublinie. – Jest platformą wymiany wiedzy, informacji pomiędzy ekspertami z różnych krajów Europy. Istnieje również system wirtualny, w którym możemy przedstawiać i konsultować trudne przypadki. Dzięki temu możemy podnieść standardy diagnostyki dla pacjentów z chorobami rzadkimi. Tych pacjentów jest niemało.
Czym są choroby rzadkie oczu?
– Choroby rzadkie definiujemy jako te, które występują z częstością rzadszą niż raz na dwa tysiące przypadków – wskazuje prof. Katarzyna Nowomiejska. – Najczęstsze jest zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Choroby te są przyczyną niepełnosprawności u dzieci, u ludzi młodych. Są to choroby zarówno przedniego odcinka gałki ocznej, np. zaćma wrodzona, jaskra wrodzona, jak i tylnego odcinka, np. dystrofie siatkówki. Ci pacjenci często mają bardzo niską ostrość wzroku. Są to osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Podstawą diagnostyki są badania genetyczne. Obecność w sieci i rozwijanie współpracy międzynarodowej umożliwi nam coraz lepszą diagnostykę i przybliżenie badań genetycznych również dla naszych pacjentów.
– W ramach działalności ośrodka będziemy też badać tak poważne schorzenia jak stożek rogówki – mówi prof. Rejdak. – Nieleczony albo zbyt późno zdiagnozowany prowadzi w zasadzie do inwalidztwa. W Lublinie w ramach naszego ośrodka wprowadzamy w tej chwili najnowsze formy wczesnej diagnostyki stożka rogówki. To będzie projekt pionierski na skalę naszego kraju.
CZYTAJ: Dziecięca poradnia okulistyczna zmieniła lokalizację
Efektem rozwoju są również liczne inwestycje. Chodzi tu np. o remont jednego z budynków Kliniki Okulistyki Ogólnej w Lublinie przy ul. Chmielnej, o czym mówi dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie Beata Gawelska. – Będzie tam oddział dzienny czy jednodniowy okulistyki, razem z blokiem operacyjnym, w którym będą zlokalizowane dwie sale operacyjne. Będzie również kilka łóżek, które będą przeznaczone do szybkiej, jednodniowej opieki. Dzięki rozbudowie i zwiększeniu przestrzeni mamy nadzieję na zwiększenie dostępności do tej formy świadczeń zdrowotnych.
Wszystko to, aby przeciwdziałać, diagnozować i leczyć różnego rodzaju choroby oczu, w tym również te rzadkie.
Wspomniana modernizacja jednego z budynków Kliniki ma rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu i potrwa dwa lata. Ośrodek dostał na ten cel 32 miliony złotych dotacji z Ministerstwa Zdrowia.
MaTo / opr. WM
Fot. Tomasz Maczulski