O 30 procent wzrasta liczba zgłoszeń dotyczących młodzieży pod wpływem środków odurzających w wakacje – alarmują lekarze. Dziś (26.06) Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Eksperci przestrzegają przed zgubnym działaniem takich substancji.
CZYTAJ: Lubelskie akcenty na wystawie polonijnych artystów w Nowym Jorku
– Tylko w weekend wypisaliśmy 25 osób między 14. a 18. rokiem życia po przedawkowaniu środków psychoaktywnych – mówi dr Jarosław Szponar z Kliniki Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – To jest ogromna liczba pacjentów. Począwszy od alkoholu, który jest największą trucizną zabijającą polski naród, poprzez rozmaite substancje narkotyczne zbliżone do amfetaminy, marihuany, różne substancje syntetyczne. Jeśli są one mieszane z alkoholem lub między sobą, do tego dochodzą różnego rodzaju leki działające na układ nerwowy, na mózg, to one powodują szereg nieprzewidywanych zaburzeń ze zgonem włącznie.
CZYTAJ: Biała Podlaska: nocny pożar hali magazynowej [ZDJĘCIA]
Przedawkowanie takich środków może doprowadzić też do udaru, trwałych zmian w mózgu czy chorób psychicznych. Lekarze apelują do rodziców, by zwrócić uwagę na każde zmiany w zachowaniu ich dzieci, a przede wszystkim zmienione źrenice, zachowanie czy podejrzane towarzystwo wśród znajomych pociech.
RyK / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska