Dziś Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Co oznacza?

241096522 362188735452553 750443662873223384 n 2023 06 16 110717

W Kościele katolickim w piątek obchodzona jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zatwierdził ją papież Pius IX w 1856 r. Z inicjatywy Jana Pawła II od 1995 r. jest to także Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest świętem ruchomym, obchodzonym zawsze w piątek po oktawie uroczystości Bożego Ciała.

CZYTAJ TAKŻE:  Reportaż Moniki Hemperek „Wiara w cud”

Historia kultu Serca Jezusa

Kult Serca Jezusa znany był od średniowiecza, ale rozpowszechnił się w Kościele katolickim i został oficjalnie uznany pod wpływem objawień, które w latach 1673-1675 miała św. Małgorzata Maria Alacoque z klasztoru sióstr wizytek w Paray-le-Monial (Francja).

Według objawień zatwierdzonych przez Kościół Chrystus chciał ustanowienia święta ku czci swego serca oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa wynagradzającego. Czcicielom dał również dwanaście obietnic, wśród których są m.in. łaska pokoju w rodzinach i pocieszenie w utrapieniach. Jezus obiecał także św. Małgorzacie Alacoque, że ten, kto przez dziewięć kolejnych pierwszych piątków miesiąca przystąpi do komunii św. i ofiaruje ją jako wynagrodzenie za grzechy własne i rodzaju ludzkiego, nie umrze bez łaski uświęcającej. Kościół nie zaaprobował urzędowo tej obietnicy, ale pozwolił ufać, że zostanie ona wypełniona. Papież Pius IX w 1864 r. beatyfikował Małgorzatę Marię Alacoque, a w 1920 r. papież Benedykt XV ją kanonizował.

O ustanowienie święta Bożego Serca w pierwszej połowie XVIII w. zabiegali w Stolicy Apostolskiej polscy królowie i biskupi. W odpowiedzi na ich starania 6 lutego 1765 r. papież Klemens XIII zatwierdził święto Najświętszego Serca Jezusa m.in. dla Królestwa Polskiego i Konfraterni Najświętszego Serca Jezusa w Rzymie. Pius IX w 1856 r. rozszerzył je na cały Kościół powszechny. Papież Leon XIII w 1889 r. podniósł je do rangi uroczystości, a 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki.

CZYTAJ TAKŻE: Ks. dr Tomasz Adamczyk o sekularyzacji wśród młodzieży: Nie oznacza automatycznie odrzucenia religii jako wartości

Papież Pius XI encykliką “Miserentissimus redemptor” o wspólnym zadośćuczynieniu Najświętszemu Sercu Jezusowemu z 8 maja 1928 r. dodał do święta oktawę. Ogłosił także formularz mszalny i oficjum święta.

“O ile pierwszym i zasadniczym celem ofiarowania się jest, by stworzenie miłością odwzajemniało się Stwórcy za Jego miłość, o tyle samo przez się wynika po wtóre, że zmyte muszą być ubliżenia, tej odwiecznej Miłości… wyrządzone, o ile uchybiono Jej wskutek zapomnienia, lub też ubliżono Jej: oto, co nazywamy ogólnie mianem obowiązku zadośćuczynienia” – napisał Pius XI.

Od 1995 r. z inicjatywy papieża Jana Pawła II uroczystość Najświętszego Serca Jezusa to także Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

W Polsce nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewana jest “Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa” odbywają się od 1857 r. Pierwszy raz nabożeństwo to odbyło się w kościele Sióstr Wizytek w Lublinie. Jako oficjalną modlitwę Kościoła nabożeństwo czerwcowe zatwierdził papież Pius IX w 1873 r.

PAP / RL / opr. KS

Fot. Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie

Exit mobile version