Aleksander Batorski: Antoni Patek zrewolucjonizował rynek zegarów

p1080874 2023 06 14 122322

14 czerwca 1812 roku – dokładnie 211 lat temu – w Piaskach Szlacheckich na Lubelszczyźnie urodził się Antoni Patek – późniejszy założyciel pierwszej firmy produkującej masowo zegarki kieszonkowe. Postać tego błyskotliwego przedsiębiorcy, powstańca listopadowego i działacza Wielkiej Emigracji przypomniana zostanie podczas projektu pod hasłem „Passion for watches” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Antoniego Norberta Patka

Dyrektor Centrum Aleksander Batorski mówił w Radiu Lublin, że Patek to wciąż mało znana postać w Lubelskiem, a przyczynił się on do zrewolucjonizowania rynku zegarów, kiedy w Genewie założył firmę z francuskim wynalazcą Adrien’em Philippe’em. – Francuz wymyślił, że zamiast kluczykiem można zegar nakręcać zwykłą śrubką. To był moment przełomowy, bo mechanizm był bardzo atrakcyjny. Ozdoba Patka była bardzo piękna, co więcej nagle zegarki znalazły się na ręku. To zupełnie zrewolucjonizowało rynek czasomierzy i od tego czasu popularność zegarków Patka zaczęła diametralnie rosnąć.

Cała rozmowa w materiale wideo:

CZYTAJ: „Korzystał ze wszystkich talentów, jakie były mu dane”. 210 lat temu urodził się Antoni Patek

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym w piątek (16.06) i sobotę (17.06) o zegarmistrzostwie dawnym i nowym dyskutować będą naukowcy i kolekcjonerzy. Można będzie oglądać wystawy zegarów Patka, ale też m.in. zegarów kolejowych czy wojennych. Zaplanowano również warsztaty m.in. wykonania zegarów słonecznych czy tworzenia pasków do zegarków. Na niektóre wykłady i pokazy obowiązują zapisy.

CZYTAJ: „Do wsi wróciła pamięć o ważnym człowieku”. W Piaskach Szlacheckich stanął pomnik Antoniego Norberta Patka

RCh / opr. AKos

Fot. RL

Exit mobile version