Z urodzenia jest bialczaninem, ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją przygodę z rekonstrukcją historyczną zaczął dziesięć lat temu w bialskiej Grupie Rekonstrukcji Historycznej “Fortis” – wówczas, jak sam przyznaje – problematyczne było chociażby zrobienie kilku szybkich ruchów w pełnym opancerzeniu.
Podczas studiów nie porzucił pasji i dołączył do prężnie działającej krakowskiej grupy – “Kompanii Gryfitów”. Tam też rozwijał swoje zamiłowanie do walk rycerskich i kultury dworskiej, szczególnie do tańców dawnych.
Po powrocie do Białej Podlaskiej zajął się rozwojem bialskich Fortisów. Grupa ta trenuje co tydzień w Szkole Podstawowej nr 5 w Białej Podlaskiej i regularnie pojawia się na okolicznych wydarzeniach kulturalnych, takich jak Dni Białej Podlaskiej czy Noc Świętojańska nad rzeką Krzną.
Pana Bernarda w rozwijaniu pasji najbardziej interesują: walki rycerskie, konkretniej walki 1 na 1. Ma na koncie kilka zwycięstw i kilka podiów w turniejach rycerskich w całej Polsce. W tym roku brał również udział w mistrzostwach świata, gdzie również znalazł się w czołówce, niestety bez miejsc medalowych.
Co roku, podczas Dni Grunwaldu, odbywają się mistrzostwa Polski w różnych kategoriach walk rycerskich. W kategorii miecza i tarczy Bernard Kuta nieprzerwanie od czterech lat walczy w tzw. złotym turnieju, w którym bierze udział najlepsza krajowa szesnastka, m.in. utytułowani multimedaliści mistrzostw świata w walkach rycerskich, od których czerpie wzorce treningowe i inspiracje. Mimo, że wyjazdy wymagają poświęcenia mnóstwa czasu i środków, każdorazowe starcie w szrankach jest wyjątkowym doświadczeniem.
Z zawodu prawnik, miłośnik historii i rekonstrukcji historycznej, uczestnik turniejów współczesnych walk rycerskich – przed państwem: Bernard Kuta – dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej “Fortis” z Białej Podlaskiej, a jego walki podpatrywała dla Państwa Magdalena Lipiec-Jaremek.
Fot. nadesłane
Partnerem jest Województwo Lubelskie. “Lubelskie Smakuj życie!”