12 obrazów i 6 rysunków słynnej polskiej malarki Tamary Łempickiej trafiło do Muzeum Narodowego w Lublinie. Kolekcja prac artystki – okrzykniętej królową art déco – będzie pokazywana w Lublinie na pierwszej w świecie stałej wystawie tej malarki. Prace przybyły z Cuernavaki w Meksyku, gdzie Łempicka spędziła ostatnie lata swojego życia. Zakup kolekcji – za kwotę 2 mln dolarów – był możliwy dzięki środkom z rezerwy Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O znaczeniu zakupu tych dzieł sztuki z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim rozmawiała Renata Chrzanowska.
CZYTAJ: Wicepremier Gliński: Tamara Łempicka na stałe wraca do Lublina [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zatrucie bakterią salmonella potwierdzono u czternaściorga dzieci i jednego pracownika przedszkola samorządowego nr 6 w Białej Podlaskiej. Przedszkole zostało zamknięte do 7 czerwca. Dwoje dzieci było hospitalizowanych.
CZYTAJ: Salmonella w bialskim przedszkolu. Placówka zamknięta do 7 czerwca
Bombowa szafa, inteligentny system zarządzania i sterowania urządzeniami czy wyorywacz dwurzędowy do pędów truskawek – to tylko wybrane propozycje przedstawione w II edycji konkursu „Architekt innowacji”. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych projektów wynalazków, rozwiązań technicznych lub cyfrowych.
CZYTAJ: Młodzi architekci innowacji zaprezentowali swoje wynalazki
87 gmin i 62 miasta przystąpiły do rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski – wśród nich między innymi Puławy. Miejscowi rowerzyści w ubiegłym roku zajęli drugie miejsce, ustępując tylko cyklistom z Białej Podlaskiej.
CZYTAJ: „Jest mobilizacja”. Puławy chcą być Rowerową Stolicą Polski
Już jutro (03.06) Lublin zamieni się w jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc, pełne kulturalnych atrakcji. Hasło tegorocznej Nocy Kultury brzmi „Połącz kropki”. Tym razem motywem przewodnim imprezy będzie zieleń.
CZYTAJ: Noc Kultury w odcieniach zieleni
Audycję poprowadziła Agata Zalewska.
Fot. Iwona Burdzanowska