W Lublinie trwa III Samorządowy Kongres Trójmorza. Bezpieczeństwo regionu, gospodarka oraz przyszłość tej inicjatywy – to główne tematy tegorocznego spotkania.
Biorą w nim udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, a także sektora nauki oraz biznesu z 12 państw członkowskich Trójmorza. III Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie jest – jak mówią eksperci – przede wszystkim pewnego rodzaju platformą wymiany doświadczeń w naszej części Europy.
“Dodatkowy silnik, który wesprze nasz rozwój”
Spotkanie otworzył prezydent RP Andrzej Duda. – Trójmorze ma stanowić akcelerator, dodatkowy silnik, który wesprze nasz rozwój, przyspieszy go i spowoduje, że – mam nadzieję – w niedługim czasie przynajmniej większość z naszych krajów przegoni zdecydowaną część gospodarek zachodnioeuropejskich, a poziom życia przekroczy to, co dzisiaj widzimy na zachodzie Europy. Jesteśmy tego już naprawdę bliscy. Wierzę, że jesteśmy w stanie to zrealizować, zwłaszcza że okazujemy się znacznie odporniejsi na kolejne kryzysy niż dzieje się to z zachodem Europy – mówił prezydent.
CZYTAJ: Prezydent: najważniejszym celem naszego działania jest zapewnienie bezpieczeństwa współobywatelom
“Nie wolno ustępować imperializmowi”
Inicjatywa Trójmorza skupia 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. – Chcemy, by ziemie, które zamieszkują państwa Trójmorza, były na trwałe bezpieczną przestrzenią życia w godności, wolności, demokracji, zamożności i dostatku – napisał do uczestników Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
List przeczytała posłanka do Parlamentu Europejskiego, Beata Mazurek. – Od ponad roku nad naszym regionem Europy zawisł ponury cień ze wschodu. Jeżeli chcemy, by te nasze aspiracje stały się rzeczywistością, musimy jak najmocniej wspierać bohatersko walczącą z barbarzyńskim rosyjskim najazdem Ukrainę. Inaczej nie będziemy bezpieczni. Mój świętej pamięci brat, prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński mówił: “Nie wolno ustępować imperializmowi ani nawet skłonnościom imperialnym”. To wielka nauka dla całej współczesnej Europy, dla całego świata – wskazał w liście prezes PiS.
CZYTAJ: Prezes PiS: Musimy jak najmocniej wspierać bohatersko walczącą Ukrainę
W 2022 roku podczas szczytu w Rydze Ukraina zyskała tytuł partnera uczestniczącego w Inicjatywie Trójmorza. Ma to ułatwić integrację Ukrainy z krajami europejskimi, a także włączyć ją w projekty inwestycyjne realizowane na kresach Unii Europejskiej, chociażby poprzez budowę odgałęzień szlaku Via Carpatia.
“Pielęgnujemy naszą wspólną tożsamość”
– My, jako państwa należące do Trójmorza, pielęgnujemy naszą wspólną tożsamość – zaznaczyła podczas kongresu marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. – Mamy wiele wspólnych doświadczeń z przeszłości, ale przede wszystkim – i to jest najważniejsze – mamy ogromne poczucie potencjału, jaki tkwi w naszych państwach i w naszych narodach. I tego potencjału nie możemy zmarnować. Już od długiego czasu (bo od 2015 roku mija prawie 8 lat) obserwujemy szereg bardzo cennych inicjatyw podejmowanych w tym komponencie politycznym, gospodarczym i międzyludzkim.
CZYTAJ: Elżbieta Witek: Jako państwa należące do Trójmorza, pielęgnujemy naszą wspólną tożsamość
Bezpieczeństwo i autonomia lekowa
Podczas kongresu podkreślano też znaczenie bezpieczeństwa i autonomii lekowej w Europie. Mówił o tym minister zdrowia Adam Niedzielski. – Ta koncepcja oznacza i produkcję substancji czynnych, i produkcję leków. Przypomnę nasze doświadczenia z przełomu roku, gdzie w całej Europie niestety zabrakło antybiotyków. My na szczęście mieliśmy komfortową sytuację, ale tylko dlatego, że mieliśmy producenta w postaci Polfy Tarchomin. Mieliśmy też zapasy substancji czynnej. To pokazuje, jak bardzo ważne jest, żeby jak najbliżej, lokalnie, w porozumieniu z wiarygodnymi partnerami albo u siebie w kraju, budować zaplecze, które umożliwia produkcje leków – zaznaczył minister zdrowia.
Porozumienie o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza
Co również ważne, podczas kongresu podpisano porozumienie o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza. Dokument asygnowali przedstawiciele 12 uczelni z państw tworzących Inicjatywę Trójmorza. – To historyczny moment – podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Jeśli chcemy skutecznie rozwijać nasze kraje, nasze narody i gonić Europę Zachodnią infrastrukturalnie, gospodarczo, to tylko w ten sposób, że będziemy korzystać z wielkiego bogactwa nauki, które mają nasze uniwersytety w tych 12 krajach europejskich. Sieć Uniwersytetów Trójmorza ma służyć wspólnym badaniom naukowym, wspólnym inicjatywom naukowym. Ma służyć bezpośrednio połączeniu nauki i gospodarki, nauki i życia społecznego, finansowego, również tego humanistycznego, religijnego – czyli nauki na każdej płaszczyźnie, bo na każdej płaszczyźnie musimy się rozwijać.
CZYTAJ: „To historyczny moment”. Podpisano porozumienie o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza
Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, w ramach którego zaplanowano seminaria i spotkania poświęcone m.in. wyzwaniom związanym z odbudową Ukrainy, ale także innowacyjnością, cyfryzacją czy gospodarką wodorową.
Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się między innymi w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W środę (17.05) zaplanowano wystąpienia między innymi: premiera Mateusza Morawieckiego czy minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
MaTo / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska; Krzysztof Radzki