Tadeusz Sobieszek, heraldyk: Flaga powinna być zawsze otoczona czcią, to symbol narodu

20230502 075649 2023 05 02 103657

2 maja to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej – jednego – obok godła i hymnu państwowego – z symboli narodowych. Święto zostało ogłoszone i wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. 2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

– Flaga powinna być zawsze otoczona czcią, to symbol narodu – mówił w Polskim Radiu Lublin Tadeusz Sobieszek, współtwórca heraldyki Lublina, członek komisji heraldycznej przy ministrze właściwym do spraw administracji. – Flaga państwowa to znak, który ma moc podnoszenia na duchu, budzenia nadziei i umacniania tożsamości narodowej, budowania wspólnoty. W biało – czerwone wpisane jest to co dla Polski, dla Polaków jest najdroższe, najważniejsze: honor, godność i miłość ojczyzny. Bądźmy dumni z tego znaku, jego obecności. Nie tylko w święta, ale i na co dzień.

Flagi narodowe powiewają na budynkach urzędów i innych instytucji publicznych, ale także – coraz częściej – na prywatnych posesjach.

– Fladze należy się szacunek. Są pewne istotne zasady przy wywieszaniu flagi – podkreślał Tadeusz Sobieszek. – Szacunek wymaga, że powinny być właściwe barwy, właściwe proporcje. Flaga powinna być wyprasowana. Nie może być ten płat zmięty, brudny, postrzępiony. Flagę wiesza się w specjalnym uchwycie. Patrząc na drzwi wejściowe do budynku z lewej strony, pod kątem 45 stopni. Płat flagi nie powinien dotykać podłoża. Powinna swobodnie powiewać.

Cała rozmowa w materiale wideo:

 

W przypadku zniszczonej flagi trzeba z szacunkiem rozdzielić barwę białą od czerwonej.

Na fladze nie powinno się umieszczać żadnych napisów. Także z nazwami miejscowości, co jest powszechne podczas imprez sportowych.

Polskie flagi z barwami narodowymi towarzyszą najważniejszym uroczystościom państwowym, ale także wydarzeniom sportowym, kulturalnym i religijnym.

RMaj / opr. PrzeG

Fot. PrzeG

Exit mobile version