Sucha ściółka i zagrożenie pożarowe. Strażacy apelują o ostrożność

forest fire g1a1dbc429 1920 2022 05 19 215019 750x375 2022 07 21 084806 2023 05 31 125301

Drugi stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w lasach w województwie lubelskim.

Większość pożarów lasu powstaje w wyniku nieostrożności ludzi. Pożar w lesie rozprzestrzenia się błyskawicznie, szczególnie gdy wieje wiatr.

CZYTAJ: Zagrożenie pożarowe w lasach. Szczególnie narażona środkowa i wschodnia część regionu

– Wysokie temperatury powietrza i brak opadów stanowią największe zagrożenie. Ważne jest, aby podczas przebywania w lesie zachować szczególną ostrożność – mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie starszy kapitan Andrzej Szacoń. – Przede wszystkim nie palić ognia na terenie do tego nieprzeznaczonym, a także w odległości stu metrów od granicy lasu. Nie palić papierosów, z wyjątkiem dróg utwardzonych i wyznaczonych do tego miejsc. Podczas przebywania w lesie należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ pożary lasów bardzo szybko się rozprzestrzeniają, obejmują duże powierzchnie. Podczas gaszenia pożarów lasów musimy angażować duże siły i środki.

Obecnie najbardziej sucho jest w nadleśnictwie Chełm, gdzie jeszcze wczoraj (30.05) obowiązywał trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Dziś wilgotność ściółki na tym terenie wynosi niewiele ponad 11 procent. 

Problem mają także rolnicy.

– Choć w pierwszym naszym tegorocznym raporcie nie zdiagnozowaliśmy suszy rolniczej, to za kilka dni będzie ona z pewnością widoczna, bo już występują duże niedobory wody – mówi profesor Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. – Zwłaszcza w województwie łódzkim, Pojezierze Pomorskie i Pojezierze Mazurskie. Tam wartości klimatycznego bilansu wodnego były zbliżone do – 120, a taką wartością krytyczną było – 125. Było to na granicy. Teraz, gdy parowanie dzienne może wynosić 3-4 mm, to za cztery dni ta susza będzie. Myślę, że nie w całym kraju, ale w północnej części.

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach od wiosny do jesieni publikuje raporty prowadząc monitoring suszy rolniczej. Drugi tegoroczny raport ma ukazać się w przyszłym tygodniu.

PaSe / ŁuG / opr. PrzeG

Fot. pixabay.com

Exit mobile version