W lasach województwa lubelskiego trwają zabiegi mające ograniczyć szkody spowodowane przez larwy chrabąszczy. Straty powodowane w uprawach leśnych przez te owady są bardzo uciążliwe w miesiącu maju – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.
Zaplanowane na ten czas samolotowe zabiegi chemiczne obejmują swoim zasięgiem powierzchnię nieco ponad 7 tys. ha na terenie nadleśnictw: Parczew, Radzyń Podlaski, Sobibór i Tomaszów.
Skala wykonywanych prac jest jednak mniejsza do rekordowych zabiegów, jakie w 2019 roku przeprowadzono w 18 jednostkach w Lublinie na obszarze ponad 66 tys. ha.
CZYTAJ TAKŻE: Polskie cuda natury! Wśród nich atrakcje w województwie lubelskim
Postaci larwalne chrabąszcza majowego znajdujące się w glebie niszczą system korzeniowy roślin, natomiast jego postać dorosła sieje spustoszenie w listowiu pośród koron drzew. Opryski ochronne są przeprowadzane z poszanowaniem otaczającej przyrody, przy użyciu preparatu nieszkodliwego dla zwierząt i ludzi.
Zaawansowanie zabiegów przekroczyło 70 procent. Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów ostatnie opryski mają zostać przeprowadzone jeszcze przed końcem maja.
TSpi / opr. KS
Fot. archiwum Nadleśnictwa Nowa Dęba