Prehistoryczne małpy mogły się wyprostować, sięgając po liście

barbary macaque 2445749 1920 2023 05 03 141413

Prehistoryczne małpy człekokształtne mogły wykształcić w toku ewolucji pozycję wyprostowaną jako przystosowanie związane z sięganiem po liście – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Dawno temu antropolodzy uznali, że nasi prehistoryczni przodkowie wykształcili w toku ewolucji postawę wyprostowaną jako przystosowanie związane z sięganiem w lesie po owoce.

Najnowsze badania przeczą tej tezie. Zdaniem naukowców z University of Michigan (USA) i zespołu ta przemiana odbyła się na otwartych obszarach, rzadko porośniętych drzewami, a wiązała się raczej z sięganiem po liście.

CZYTAJ: Biolog: niekoszone trawniki w mieście łagodzą zmiany klimatu

Wyniki badań rzucają nowe światło na początki małp człekokształtnych, a zarazem dowodzą, że krajobraz poprzetykanej drzewami równiny trawiastej pojawił się dużo wcześniej – 21 mln lat temu, nie zaś 7-10 mln lat temu.

Przedmiotem badań były skamieniałości prehistorycznej małpy człekokształtnej o nazwie Morotopithecus, która żyła 21 mln lat temu na obszarze z rzadka porośniętym drzewami. Zdaniem naukowców Morotopithecus żywił się liśćmi, które zrywał z wysokich koron drzew.

Dodatkową wskazówką dla naukowców były zęby trzonowe Morotopithecusa, przystosowane do ścierania włóknistych pokarmów, takich jak liście.

PAP / RL / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version