Minister Czarnek zainaugurował konferencję stomatologiczną w Lublinie [ZDJĘCIA]

101c1314 5472 4261 ba79 c40c8d978b0b 2023 05 08 215443

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zainaugurował w poniedziałek (08.05) konferencję stomatologiczną w Lublinie. – Lubelski ośrodek medyczny jest dobrze postrzegany w całej Polsce – powiedział.

Szef MEiN podczas otwarcia XXIII Międzynarodowej Konferencji Okrągłego Stołu “Kształcenie przed- i podyplomowe w stomatologii” i XV Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Dydaktycznej “Środowisko a stan zdrowia jamy ustnej” wręczył medale “Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.

Wręczenie medali „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”

Odznaczone zostały: honorowa prezydent Polskiego Towarzystwa Edukacji Medyczno-Dentystycznej (PTEMD) “Sapientia” prof. dr hab. n. med. Teresie Bachanek oraz – pośmiertnie – wieloletnia kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. dr hab. n. med. Urszula Kaczmarek.

– Pani Profesor jest taką osobą, która budzi ogromny szacunek wszystkich, także tych, którzy są niezwiązani ze światem medycznym – powiedział minister Czarnek zwracając się do prof. Bachanek.

CZYTAJ: Najnowsze rozwiązania edukacyjne w stomatologii. Konferencja w Lublinie

Szef MEiN pogratulował zgromadzonym osiągnięć, wyraził satysfakcję z powodu objęcia patronatem, możliwości dofinansowania jubileuszu 10-lecia PTEMD “Sapientia” i rozwoju infrastrukturalnego lubelskiej stomatologii. – Cieszę się ogromnie, że ten ośrodek medyczny lubelski jest tak dobrze postrzegany w całej Polsce – stwierdził.

– Wydarzenie co roku organizuje Uniwersytet Medyczny w Lublinie, który jeżeli chodzi o stomatologię cieszy się dużym uznaniem w środowisku akademickim – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – To rzeczywiście bardzo prężnie rozwijający się ośrodek pod wodzą rektora Wojciecha Załuski, a wcześniej rektora Andrzeja Dropa. Bo z kolei ten nasz Instytut Stomatologiczny, jego rozbudowa, to jest jego dzieło.

Prezydent PTEMD “Sapientia” prof. dr hab. nauk medycznych Barbara Tymczyna-Borowicz powiedziała podczas wcześniejszej konferencji prasowej, że jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas sympozjum są regulacje prawne dotyczące odpowiedzialności nauczyciela akademickiego realizującego praktyczne zajęcia kliniczne z udziałem pacjentów.

– Jest to problem, który w stomatologii jest szczególnie istotny, ponieważ nauczanie praktyczne podczas kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym odbywa się z udziałem pacjenta. Pacjent nie jest postacią, która jest przyjmowana przez lekarza, tylko przez studentów – powiedziała. Jak dodała, problem dotyczy stomatologii zachowawczej i dziecięcej.

– Odpowiedzialność prawna, która ciąży na asystencie realizującym praktyczne zajęcia kliniczne wymaga doprecyzowania, aby nasze nauczanie było nadal postrzegane jako bardzo dobre – wyjaśniła.

– Z chwilą, kiedy student kończy kierunek lekarsko-dentystyczny jest przygotowany do wykonywania zawodu, ale tylko dlatego, że jego edukacja nie odbywała się wyłącznie na fantomach – stwierdziła zastrzegając, że symulatory są znakiem czasów i poprawią nauczanie, zanim studenci przekroczą próg kliniki i będą przyjmowali pacjentów.

Mówiąc o tematach, które zostały poruszone pierwszego dnia konferencji wymieniła: funkcjonowanie ukraińskich uniwersytetów w stanie wojny, regulacje prawne dotyczące nadawania stopni naukowych, obowiązki nauczyciela akademickiego i studenta w dobie cyfryzacji, zapobieganie próchnicy zębów, potrzeby lecznicze i ratunkowe w implantoprotetyce wieku podeszłego, perspektywy periodontologii w najbliższym 10-leciu oraz przyszłość ortodoncji.

Natomiast we wtorek – jak podała prof. Tymczyna-Borowicz – uczestnicy będą dyskutować m.in. o kształceniu podyplomowym w stomatologii. – Cała konferencja będzie zakończona sformułowaniem wniosków, które będą następnie przesłane do Ministerstwa Edukacji i Nauki, jak i Ministerstwa Zdrowia – podała.

– To są unikalne spotkania w skali kraju – mówi twórca nowoczesnego Instytutu Stomatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, prof. Stanisław Majewski. – Autonomia uczelni powoduje, że jest różnorodność. Potrzebujemy mieć takiego absolwenta, że lekarz wykształcony w Warszawie, Lublinie, Krakowie będzie miał te same kompetencje. To jest takie jedyne forum, kiedy mogliśmy wypracować wspólnie programy.

Konferencja stomatologiczna w Hotelu Luxor w Lublinie odbywa się 8-9 maja i jest połączona z obchodami jubileuszu 10-lecia PTEMD “Sapientia”. Organizacja skupia nauczycieli uniwersyteckich, kadrę akademicką oraz wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi formami edukacji multidyscyplinarnej i komunikacji interpersonalnej środowisk kadry uniwersyteckiej i lekarzy praktyków.

PAP/ RL/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version