O instytucjach kultury w cyberprzestrzeni rozmawiają w Lublinie uczestnicy Dni Humanistyki Cyfrowej.
– Podczas pandemii wielkie instytucje musiały się zamknąć – mówi koordynatorka kierunku humanistyka cyfrowa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dr Monika Szabłowska-Zaremba. – Drogą komunikacji okazał się Internet. Trzeba było na nowo nauczyć się pewnych narzędzi, zachowań, specyficznych dla cyberprzestrzeni rzeczy, aby pobudzić, zachęcić i zgromadzić wokół siebie odbiorców.
CZYTAJ: Lublin: rower miejski z nowym cennikiem
– Tak jak różne są instytucje, tak różne jest wykorzystanie cyberprzestrzeni – mówi dyrektor Teatru Starego w Lublinie, Karolina Rozwód. – Z jednej strony oczywiście kultura na żywo – to przede wszystkim. Ale z drugiej strony konsekwentnie od 11 lat funkcjonujemy w sieci, żeby z jednej strony jak najszerzej docierać do publiczności z tym, co robimy, a z drugiej strony, żeby to było takie okienko do tego, co robimy, żeby można było zajrzeć i być może też przyjść do Teatru Starego.
Dni Humanistyki Cyfrowej potrwają do 13 maja na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w Lublinie. Pełny program na stronie internetowej uniwersytetu.
AŁ / opr. WM
Fot. archiwum