„Hello, World” – Politechnika świętuje na niezwykłej gali

dsc 0581 2023 05 13 211654

Politechnika Lubelska świętuje jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji w sobotę (13.05) odbędzie się uroczysta gala, na której zaplanowano premierę utworu „Hello, World”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

– Postanowiliśmy stworzyć coś, co będzie artystycznym przedstawieniem nauki – mówi kompozytor utworu, Piotr Bańka.  – Zrodził się pomysł na stworzenie widowiska o sztucznej inteligencji. Jest to dość palący w tej chwili temat. Wszyscy wielcy tego świata zastanawiają się, w jaki sposób ona na nas wpłynie, czy będzie nam przeszkadzać, czy pomagać. Był to bardzo fajny temat do zrobienia. Nawiązaliśmy współpracę z naukowcami z Politechniki Lubelskiej, którzy stworzyli program w języku wyższego rzędu, czyli C++, który obrazuje najważniejsze zasady rządzące naszym światem. Ten program stał się librettem utworu, bo tak naprawdę i chór, i soliści śpiewają program komputerowy, czyli kod źródłowy programu.

– Nazwa tego widowiska to po prostu nazwa pierwszego programu komputerowego, który miał za zadanie wyświetlenie właśnie takiego napisu. Dzisiaj pokażemy, jak ta sztuczna inteligencja odciska piętno w zasadzie na każdym kroku naszej działalności – wyjaśniał Radiu Lublin rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater (na zdj.).

CZYTAJ:  „Hello World”. Niezwykłe widowisko na 70-lecie Politechniki Lubelskiej

Uczelnia powstała 13 maja 1953 roku jako Wieczorowa Szkoła Inżynierska z Wydziałem Mechanicznym. Studia rozpoczęło wówczas 107 studentów, którzy zgłosili się na jedyny wówczas kierunek – mechanika i budowa maszyn. W 1977 roku została przemianowana na Politechnikę Lubelską.

– Weszliśmy w wiek dojrzały i jesteśmy już wolni od błędów młodości – mówi  profesor Zbigniew Pater. – Politechnika Lubelska ma ugruntowaną pozycję w kraju i za granicą. To uczelnia średniej wielkości, ale wyśmienitej jakości. Świadczą o tym wszelkie rankingi podawane w ostatnim czasie. Ostatnia ewaluacja potwierdziła bardzo dobrą sytuację pod względem nauki. Rekrutacja na studia potwierdza dobrą sytuację pod względem kształcenia. A liczba patentów, które uzyskujemy corocznie, świadczy o  świetnej innowacyjności uczelni i daje nam dobre przesłanki do komercjalizacji rezultatów naszych badań.

Dziś funkcjonuje tu 6 wydziałów z 25 kierunkami, a pracuje blisko 570 nauczycieli akademickich, którzy kształcą ponad 7 tys. studentów. Co roku studia kończy ok. 2 tys. absolwentów, a blisko 80 proc. z nich w ciągu pół roku znajduje zatrudnienie.

CZYTAJ: Rekrutacja na „Polibudzie”. Na kandydatów czekają nowe kierunki

Wielka Gala Politechniki Lubelskiej rozpocznie się w Centrum Spotkania Kultur o godzinie 18.00.

CZYTAJ: Będzie można studiować survival. Nowe kierunki na lubelskiej uczelni

Informacje dotyczące wszystkich jubileuszowych wydarzeń można znaleźć na stronie pollub.pl/uczelnia/70-lecie-uczelni.

PaSe / MaK / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version