Czterech znanych piłkarzy, którzy przyszli na świat w Lublinie

glowne 2 2023 05 19 091744

Lublin słynie z tego, że związanych jest z nim wielu polskich artystów. Wystarczy wspomnieć choćby Krzysztofa Cugowskiego, Beatę Kozidrak, Urszulę, Zbigniewa Hołdysa czy Bohdana Łazukę. Urodziło się tutaj też kilku piłkarzy, którzy coś w polskiej piłce osiągnęli. Jacy to zawodnicy? Jak przebiegała ich kariera? Czy grali w reprezentacji Polski? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

Władysław Żmuda

Rozpoczynamy od najbardziej znanego piłkarza wywodzącego się z Lublina. Mowa oczywiście o Władysławie Żmudzie, który przyszedł na świat 6 czerwca 1954 roku. Z miastem tym związany był przez całe swoje dzieciństwo.

Przygodę ze sportem rozpoczął od gry w reprezentacji szkoły. Podczas jednych z zawodów został wypatrzony przez trenera, a następnie zaproszony na trening trampkarzy Motoru Lublin. Miało to miejsce w 1966 roku.

Cztery lata później Żmuda przeniósł się do drużyny seniorów, gdzie występował do 1972 roku. Następnie przeniósł się do Gwardii Warszawa, gdzie zadebiutował w Ekstraklasie. W 1974 roku przeniósł się do Śląska Wrocław, a później trafił do Widzewa Łódź. Swoją karierę zakończył w wieku 33 lat, jako piłkarz włoskiego Cremonese.

Władysław Żmuda przez wiele lat był filarem defensywy reprezentacji Polski. Ma na swoim koncie 91 występów z orzełkiem na piersi oraz dwie strzelone bramki. Do swoich największych sukcesów może zaliczyć: mistrzostwo Polski ze Śląskiem Wrocław, brązowy medal na Mistrzostwach Europy do lat 18, srebrny medal olimpijski wywalczony w 1976 roku w Montrealu oraz dwa medale przywiezione z mistrzostw świata w RFN i Hiszpanii.

Jacek Bąk

Kilkanaście lat później filarem polskiej defensywy ponownie został człowiek urodzony w Lublinie. Chodzi o urodzonego 24 marca 1973 roku Jacka Bąka. Podobnie jak Żmuda swoją piłkarską karierę rozpoczął w miejscowym Motorze.

Trafił tam 1986 roku, a już trzy lata później zaliczył debiut w Ekstraklasie. Miał wtedy 16 lat, ale trenerzy widzieli w nim olbrzymi potencjał. Miejsce w pierwszym składzie na dobre wywalczył sobie w momencie osiągnięcia pełnoletności.

W 1992 roku Bąk przeniósł się do Lecha Poznań i na dzień dobry wywalczył z tym klubem mistrzostwo Polski. Dobre występy w “Kolejorzu” dały mu przepustkę do gry w reprezentacji Polski, w której zadebiutował 1 lutego 1993 roku w meczu z Cyprem. Z orzełkiem na piersi wystąpił łącznie 96 razy i zdobył 3 bramki.

Jacek Bąk w swojej karierze grywał też w czterech zagranicznych klubach. Najwięcej czasu spędził w Olympique Lyon, gdzie rozegrał 114 spotkań na poziomie Ligue 1. We Francji występował też w RC Lens, z którego przeniósł się do katarskiego Ar-Rajjan SC. Piłkarską karierę zakończył w 2010 roku, jako piłkarz Austrii Wiedeń.

Patryk Szysz

Lublin wydał na świat nie tylko samych obrońców, ale też jednego napastnika. Jest nim urodzony 1 kwietnia 1998 roku Patryk Szysz. Edukację pobierał w Akademickim Liceum Mistrzostwa Sportowego.

Piłkarską karierę rozpoczął jednak poza Lublinem. Jego pierwszym klubem był Górnik Łęczna, gdzie na początku grywał w drużynach juniorskich i rezerwach. W sezonie 2016/2017 trafił na wypożyczenie do Motoru, w którego barwach wystąpił 24 razy i strzelił 4 bramki.

W Ekstraklasie zadebiutował już jako piłkarz Zagłębia Lubin. Łącznie rozegrał dla tego klubu sto spotkań, w których zdobył 23 gole. Od 2022 roku jest zawodnikiem tureckiego Istanbul Basaksehir FK. Osoby, które posiadają Totalbet kod promocyjny, mogą nie tylko śledzić na żywo wyniki tej drużyny, ale też załapać się na bonus powitalny przygotowany przez tego bukmachera.

Mariusz Pawelec

Ostatnim piłkarzem urodzonym w Lublinie, którego chcemy przedstawić, jest Mariusz Pawelec. Przyszedł na świat 14 kwietnia 1986 roku. Swoją przygodę z futbolem rozpoczął jednak podobnie jak Szysz w Górniku Łęczna.

Do drużyny seniorów trafił w 2003 roku, tuż po tym, jak klub po raz pierwszy w swojej historii awansował do Ekstraklasy. Spędził tam cztery sezony i rozegrał 57 ligowych spotkań. Następnie został wypożyczony do Górnika Zabrze, a później przeniósł się do Śląska Wrocław.

W klubie ze stolicy Dolnego Śląska osiągnął swoje największe sukcesy: wicemistrzostwo i mistrzostwo Polski. Mariusz Pawelec na poziomie Ekstraklasy rozegrał łącznie 307 spotkań, w których strzelił dwie bramki. Jest też dwukrotnym reprezentantem Polski.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version