Po Grabowcu i Szczebrzeszynie przyszedł czas na Nielisz. W tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury powstaje studio nagrań z pracownią audiowizualną. Wszystko to w ramach projektu „Czas na cyfrową transformację”.
Nielisz w cyfrowym świecie
– Chcemy, by nasze działania zapobiegły wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców naszej gminy – mówi dyrektor GOK w Nieliszu Agnieszka Zymon. – Powstanie w GOK-u pracownia cyfrowa, pracownia do realizacji i przetwarzania dźwięku i obrazu. Mamy nadzieję, że dzięki niej będą powstawać w GOK-u dobrej jakości materiały audiowizualne, które będziemy mogli z kolei pokazywać szerszemu gronu odbiorców. Będą do nas przychodzić nowi odbiorcy, a ci, którzy pracują z nami od kilku lat, będą mogli utrwalić efekty swojej pracy i przekazać je za pomocą Internetu czy innych źródeł.
CZYTAJ: Hrubieszowska cerkiew ponownie oddana wiernym
– Ten świat cyfrowy jest bardzo ciekawy – mówi Franciszek Matysik z BMX Media. – I ciekawe jest to, że wchodzą w niego gminne ośrodki. W ostatnich latach dowiedzieliśmy się, że cyfrowa transformacja jest bardzo ważna. Nie wszyscy mogą uczestniczyć w wydarzeniach na żywo, a każdy chciałby, żeby coś zostało w naszej pamięci. Każdy chciałby, żeby na ekranie komputera czy telefonu móc uczestniczyć w życiu kulturalnym gminy. Dzięki takim inicjatywom mieszkańcy będą mieli dostęp do cyfrowych zasobów, które są przygotowywane przez gminne ośrodki – dodaje.
Studio i video
– Jesteśmy w pomieszczeniu, gdzie jest green box, służący do wycinania tła. Wycinamy tło, podkładamy jakiekolwiek inne i już nie będziemy zmuszeni konstruować fizycznej scenografii. To dopiero jedna część, związana z produkcją wideo. Natomiast studio nagrań będzie służyło nam do nagrywania profesjonalnego dźwięku. Będzie ono wyposażone w nowy sprzęt – mówi Wojciech Gardyga, inspektor ds. promocji Urzędu Gminy Nielisz.
CZYTAJ: Rewitalizacja centrum Tarnogrodu zakończona. „Skwer Gryfa” oddany do użytku
– W GOK-u śpiewam z Olą – mówi Klara Siemczyk. – Bardzo lubię to robić i bardzo chcę śpiewać w studio. Już nie mogę się doczekać.
– Śpiewam z Klarą i Emilką – mówi Ola. – Bardzo bym chciała, żeby to studio zostało ukończone, żebyśmy mogły nagrywać tu piosenki.
„Wysiądziemy z dorożki”
– To miejsce będzie takim sercem, skąd będą wypływały treści z Gminnego Ośrodka Kultury, mówiące przede wszystkim o naszych dzieciach i ich osiągnięciach. To daje nam też niespotykaną wcześniej możliwość, żeby wszystko realizować w jednym miejscu – mówi Wojciech Gardyga.
– Bardzo ważną rzeczą jest to, aby również starsi korzystali z tego studia. Możemy tu uwieczniać tradycyjne pieśni, piosenki, które krążą w okolicy, ale nie są jeszcze udokumentowane w cyfrowy sposób. Dzięki temu następne pokolenia będą mogły usłyszeć to w wersji jak najbardziej oryginalnej i pierwotnej.
– To będzie krok milowy, jeżeli chodzi o sam ośrodek. Wejdziemy w zupełnie nowy świat i przestrzeń. Wysiądziemy z „dorożki” i wsiądziemy do czegoś, co ma przynajmniej silnik mechaniczny – stwierdza Agnieszka Zymon.
Pracownia audiowizualna, w tym studio nagrań rozpocznie swoją działalność na początku czerwca. Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu na jej wyposażenie otrzymał 127 tysięcy złotych ze środków Narodowego Centrum Kultury.
AP/ opr. DySzcz
Fot. AP