Spektakl „Królowa Śniegu”
Teatr imienia Hansa Christiania Andersena zaprasza na spektakl „Królowa Śniegu”. To opowieść o dziewczynce, która przemierzyła cały świat, aby ocalić swojego przyjaciela. To także podróż do wnętrza siebie i opowieść o dojrzewaniu.
Spektakl ukazuje odwieczny mechanizm manipulacji i kłamstwa. Postać Królowej Śniegu ma władzę nad Kajem, ale jest to władza pozorna, zbudowana nie na relacji tylko na wymaganiach. Gedra pokonuje złą Królową siłą – miłości i wiary w drugiego człowieka.
Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 8 lat. Przedstawienia odbędą się dziś o 9.30 i 11.30.
„Cztery pory roku”
Maluchom dedykowany jest spektakl „Cztery pory roku” w Teatrze im. Juliusza Osterwy. To przedstawienie zapraszające dzieci i rodziców do teatralnej podróży po świecie przyrody, bazujące głównie na bodźcach wizualnych i dźwiękowych.
Największymi walorami spektaklu są: barwna warstwa plastyczna oraz wykorzystanie na scenie takich instrumentów muzycznych jak kalimba, bęben i ukulele. Dodatkową atrakcją dla maluszków jest spontaniczna zabawa z wykorzystaniem elementów biorących udział w przedstawieniu.
Spektakl polecany na pierwszą wizytę w teatrze.
Bitwa o literaturę: „Loty i nieloty, czyli co robią ptaki w literaturze”
„Bitwa o literaturę” odbędzie się w Teatrze Starym. Tym razem pod hasłełm „Loty i nieloty, czyli co robią ptaki w literaturze”.
Spotkanie z Aleksandrem Wójtowiczem to próba odpowiedzi na pytania: czy ptasie skrzydła pomagają poezji wznieść się na wyżyny i dlaczego kruk ma złą sławę, a ptasie radio wielki zasięg. Prof. Aleksander Wójtowicz to historyk literatury. Zajmuje się dziejami polskich oraz europejskich ruchów awangardowych, sztuką nowoczesną, edytorstwem literatury dwudziestego wieku oraz przyrodopisarstwem. Autor książek Cogito i „Sejsmograf podświadomości. Proza Pierwszej Awangardy” i „Epoki wielkiego zamętu”.
Spotkanie z Aleksandrem Wójtowiczem, które poprowadzi Grażyna Lutosławska rozpocznie się o 18.00. Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie i na na profilu facebookowym Teatru Starego. Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.
„Rośnij muzyczko, rośnij”
„Rośnij muzyczko, rośnij” to cykl Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, który wraca po blisko pięcioletniej przerwie. To warsztaty dla dzieci poświęcone muzycznym tradycjom Lubelszczyzny i nie tylko.
Podczas zajęć najmłodsi poznają pieśni, obrzędy oraz zwyczaje związane z rokiem kalendarzowym, a także obrzędowością rodzinną.
Dzieci będą miały okazję nauczyć się, a dorośli przypomnieć sobie dziś już często zapomniane dawne gry i zabawy, wyliczanki oraz zagadki. Zajęcia odbywać się będą przy muzyce granej na żywo na instrumentach ludowych z Lubelszczyzny takich jak skrzypce, basetla, baraban, suka biłgorajska.
Warsztaty odbywają się w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Ludowych przy ul. Grodzkiej 14 w Lublinie.
Fot. archiwum