Kto pierwszy wróci do gospodarstwa po rezurekcji, ten jako pierwszy skończy prace polowe i będzie miał obfite plony – to jeden ze zwyczajów kultywowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu przez mieszkańców gminy Żyrzyn.
CZYTAJ: Gigantyczne dekoracje wielkanocne zdobią miejscowość. Nowa tradycja [ZDJĘCIA]
– Dochodziło do swoistych wyścigów – mówi Katarzyna Adamowska-Kane z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach. – Bardzo często kończyło się to drobnymi wypadkami po drodze, ponieważ nie zważano na przepisy ruchu drogowego. Ludzie posuwali się nawet do tego, żeby zabrać i schować elementy wozu sąsiada, żeby on nie ruszył jako pierwszy. Mieszkańcy mieli też sygnały nawołujące rodzinę, żeby jak najszybciej się zebrała koło wozu. Zdarzały się takie przypadki, że gospodarze ustawiali się nie – jak zazwyczaj – w pierwszym rzędzie tylko w ostatnim, aby jako piersi wyjść i ruszyć swoim wozem do domu.
CZYTAJ: Niezwykły zwyczaj w Janowcu. Biciem w bęben ogłoszą Zmartwychwstanie
Różne zwyczaje i tradycje z powiatu puławskiego dotyczące świąt zostały zebrane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach i wydane w książce „Magia Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy – Spotkanie z Tradycją”.
ŁuG / opr. ToMa
Fot. archiwum