Wodór i obieg zamknięty. W Lubelskiem powstaną dwa innowacyjne klastry [ZDJĘCIA]

klastry 270423 033 2023 04 27 113040 2023 04 27 121247

Na Lubelszczyźnie powstaną: Lubelski Klaster Wodorowy oraz Lubelski Klaster Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Listy intencyjne w tej sprawie podpisali przedstawiciele województwa lubelskiego oraz największych lubelskich spółek.

List intencyjny w sprawie utworzenia Lubelskiego Klastra Wodorowego podpisali prezesi Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Grupy Azoty Zakłady Azotowe “Puławy” S.A.  oraz Lubelskiego Węgla Bogdanka, a także marszałkowie województwa lubelskiego. Misją Klastra jest nawiązanie stałej sieci współpracy opartej na transferze wiedzy, technologii i rozwiązań innowacyjnych.

CZYTAJ: Przyszłość z pewnymi problemami. Autobusy wodorowe pojawią się w miastach regionu

Liderem Lubelskiego Klastra Wodorowego została Grupa Azoty Zakłady Azotowe “Puławy” S.A. 

– Grupa Azoty jest największym producentem wodoru w Polsce – mówi wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Puławy S.A., Paweł Bryda. – Formuła klastra idealnie wpisuje się w naszą strategię. Dobrze, że dzieje się to w województwie lubelskim ponieważ nasza siedziba w nim się mieści. Wszelkie tego rodzaju inicjatywy są dla nas pomocne w rozwijaniu technologii. Zależy nam przede wszystkim na rozwijaniu technologii „zielonego azotu”, którego produkcja oparta jest na odnawialnych źródłach energii.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Natomiast Lubelski Węgiel „Bogdanka” będzie liderem Lubelskiego Klastra Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

CZYTAJ: Bogdanka znów wydobywa węgiel trzema ścianami

– Nie od dziś myślimy o gospodarce obiegu zamkniętego – mówi prezes Bogdanki, Kasjan Wyligała. – Myślimy o ponownym wykorzystaniu wody, a także odpadów, czyli łupka węglowego. Gospodarka obiegu zamkniętego to będzie jeden z filarów rozwojowych nowej strategii, którą właśnie aktualizujemy. Myślę, że będzie to ciekawa platforma, której będziemy liderować, a pozwoli nam na rozwiniecie wielu projektów.   

– Ten klaster to jeden z kroków do osiągnięcia neutralności klimatycznej – mówi marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski. – Chodzi o to, żeby wszystko, co wyprodukujemy, pozostało na Lubelszczyźnie i zostało zmienione: czy na przyjazną energię, czy też w ciepło, które może ogrzewać nasze mieszkania.

List intencyjny w sprawie powołania Lubelskiego Klastra Gospodarki Obiegu Zamkniętego podpisali także: reprezentanci Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Grupy Azoty Puławy, Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz PGE Dystrybucja, a także władze województwa lubelskiego. 

Klaster to grupa przedsiębiorstw i instytucji, pochodzących z tego samego obszaru, które ze sobą współpracują w danej dziedzinie. 

MaK / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version