W Białej Podlaskiej powstało specjalne miejsce wsparcia dla dorosłych osób z autyzmem

autyzm 3 2023 04 17 184608

Środowiskowy Dom Samopomocy typu D otwarto w Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej. Wsparcie otrzymają tutaj dorosłe osoby z autyzmem.

Pierwsza taka placówka w regionie

– To pierwsza tego typu placówka w regionie przeznaczona dla czterdziestu uczestników – mówi prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat, które prowadzi Centrum, Anna Chwałek. – Na dzień dzisiejszy mamy 7 uczestników. Są to osoby, które ukończyły naszą szkołę przysposabiającą do pracy. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, że osoby, które przez wiele lat mają wsparcie, w pewnym momencie zostają bez niego, powstała kolejna placówka. To ogromnie cieszy mnie, rodziców i samych uczestników. Udało się doprowadzić do takiej sytuacji, że uczniowie nie wracają do domu i nie siedzą w czterech ścianach, tylko nadal mają terapię, rehabilitację, uspołecznianie, a rodzice odpoczynek przez parę godzin.

CZYTAJ: Ruszyła kwalifikacja wojskowa [ZDJĘCIA]

– Mój 35-letni syn jest tutaj najstarszym uczestnikiem – opowiada pani Barbara. – Zaczął tu bardziej pracować. Radzi sobie coraz lepiej. W domu też są efekty – bardziej się uśmiecha, jest grzeczniejszy. Bardzo się z tego cieszę. Chciałabym, żeby powstał jeszcze DPS dla osób z autyzmem. Ja jestem starsza, nie wiem, kiedy odejdę, i martwię się, co będzie dalej z moim synem. On raczej nie odnajdzie się w typowym DPS-ie.

Z jakich zajęć korzystają uczestnicy?

– Środowiskowy Dom Samopomocy Wspólny Świat jest ośrodkiem wsparcia dziennego dla osób ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnością sprzężoną – wskazuje Agnieszka Bernaszuk, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Wspólny Świat w Białej Podlaskiej. – Codziennie w sposób ciągły prowadzone są działania wspierająco-aktywizujące w postaci treningów. Realizujemy treningi umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym. Tutaj w szczególności trening umiejętności higienicznych, trening umiejętności kulinarnych, trening spędzania czasu wolnego, terapia ruchowa. Rozwijamy także rekreację i zajęcia sportowe. Poszczególne treningi realizujemy w pracowniach. Obecnie mamy doskonale wyposażone pracownie: artystyczną, ogrodniczo-florystyczną, krawiecką, multimedialną, edukacyjno-poznawczą, salę aktywności ruchowej, gdzie prowadzimy terapię ruchem, salę relaksacyjną do treningu spędzania czasu wolnego.

– Mój syn uczęszcza tutaj. Gdy 7 lat temu ukończył szkołę specjalną, nie było takiego ośrodka – wspomina pani Maryla. – Chodziliśmy do Caritasu, też do środowiskowego domu. To nie jest ośrodek dla osób z autyzmem typu D, tylko inny ośrodek. Były tam problemy, nie radzili sobie. W końcu został otwarty ten ośrodek i jest zupełnie inaczej. Jest profesjonalnie. Jestem bardzo zadowolona. Kamil się zmienił. Nie ucieka, jest bardziej wyciszony i bardziej kontaktowy. Naprawdę widać tę pracę terapeutów.

CZYTAJ: Hotel dla pszczół przy Radiu Lublin. Ekologia jest na fali [ZDJĘCIA i WIDEO]

Budynek, w którym powstał Środowiskowy Dom Samopomocy, został wybudowany dwa lata temu między innymi ze środków transgranicznych. Na utworzenie placówki urząd wojewódzki przeznaczył ponad 240 tys. złotych, 100 tys. pozyskano od darczyńców.

Dodajmy, że w planach Stowarzyszenia Wspólny Świat jest wybudowanie w ramach Centrum kolejnego budynku, gdzie powstałaby szkoła dla dzieci ze spektrum autyzmu. Wcześniej wybudowano już przedszkole dla dzieci ze spektrum autyzmu, ośrodek diagnostyki i terapii oraz szkołę przysposabiającą do pracy i mieszkania treningowe.

MaT / opr. WM

Fot. nadesłane

Exit mobile version