Trzy nowe gatunki pająków starsze niż dinozaury

ryuthela.tanikawai.female. .tanikawa 2023 04 09 192439

W Chinach odkryto trzy gatunki niezwykle prymitywnych pająków z podrzędu Mesothelae – informuje pismo „ZooKeys”.

Wytwarzają pajęczynę, ale nie budują sieci

Uznawane za najbardziej pierwotną grupę współczesnych pająków Mesothelae wytwarzają pajęczynę, ale nie budują sieci. Kądziołki przędne nie znajdują się na końcu odwłoka, ale na jego brzusznej stronie, a sam odwłok składa się z segmentów, jak u pszczoły czy krewetki. Najstarszym znanym przedstawicielem tego podrzędu jest datowany na późny karbon Palaeothele montceauensis, którego skamieniałości odkryto na terenie Francji.

CZYTAJ: Czy wegańskie karmy dla psów mogą być pełnowartościowe? Znamy opinię naukowców

Mesothelae oddzieliły się od wszystkich pozostałych pająków (Opisthothelae) o niesegmentowanym odwłoku prawdopodobnie w późnym karbonie lub wczesnym permie – około 300 milionów lat temu, na długo przed pojawieniem się pierwszych dinozaurów w triasie (około 237 milionów lat temu). Wszystkie współczesne pająki Mesothelae żyją we wschodniej i południowo-wschodniej Azji, mają około 1 do 2 centymetrów długości i czatują na zdobycz w swoich norkach zamykanych wieczkiem z pajęczyny oblepionym cząstkami gleby.

“Żywe skamieniałości”

Trzy gatunki „żywych skamielin” z podrzędu Mesothelae zostały właśnie zidentyfikowane przez zespół Xin Xu i jej współpracowników z Hunan Normal University w prowincji Hunan w zachodniej części Chin. Songthela anhua, Songthela longhui i Songthela zhongpo noszą nazwy od lokalizacji w prowincji, w której zostały znalezione.

Wiele uznawanych za „żywe skamieniałości” pająków Mesothelae występuje na bardzo małych obszarach geograficznych, prawdopodobnie ze względu na niechęć do podróży i tryb życia (głównie siedzą w norkach i czekają na zdobycz). W rezultacie różne gatunki zamieszkują odizolowane obszary wzdłuż fałdów górzystego, zalesionego terenu. Dlatego niektóre z tych pająków – jak Liphistius batuensis z Malezji, znany tylko z kilku wapiennych jaskiń – są szczególnie narażone na wyginięcie.

CZYTAJ: Zmarszczki na twarzy zdradzają, jak długo jeszcze będziemy żyli

PAP / RL / opr. WM

Fot. Akio Tanikawa, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

Exit mobile version