Zasoby geodezyjne województwa lubelskiego zostaną w całości scyfryzowane. 19 powiatów z regionu oraz 3 miasta podpisały dziś (03.04) porozumienie w sprawie rozpoczęcia II etapu projektu e-Geodezja, w ramach którego cyfrową ewidencją gruntów i budynków zostanie objęty cały teren województwa.
Cyfrowa Polska to przyszłość
Cyfrowa ewidencja gruntów i budynków oznacza łatwy dostęp do danych geodezyjnych bez wychodzenia z domu. – Tymczasem województwo lubelskie jest jednym z ostatnich regionów w Polsce, jeśli chodzi o stopień scyfryzowania w tym zakresie – mówi starosta lubelski Zdzisław Antoń. – Jesteśmy jednym z ostatnich województw w Polsce, które nie ma ucyfrowionych tych zasobów. Połowa – a w niektórych powiatach więcej – została ucyfrowiona, uporządkowana i udostępniona w formie cyfrowej w projekcie e-Geodezja I, który zakończył się rok temu. Teraz chcemy dokończyć to i w stu procentach mieć standard europejski, czyli ucyfrowione zasoby geodezyjne wszystkich powiatów.
W projekcie uczestniczą 3 miasta: Lublin, Biała Podlaska i Chełm oraz 19 powiatów. – Wśród nich powiat tomaszowski, w którym cyfrowa ewidencja obejmuje tylko 40 procent gruntów i budynków – mówi starosta tomaszowski Henryk Karwan. – W naszym powiecie mamy już ok. 40 procent pokrycia w mapy cyfrowe. Teraz przystępujemy do drugiego etapu tego programu. Jakie są zalety? Przede wszystkim – cyfrowa Polska. Cała Polska będzie objęta tym programem. Korzystanie z zasobów w Wydziale Geodezji i Kartografii będzie dużo łatwiejsze. Projektanci, geodeci będą nanosili te zmiany i będą one szybko aktualizowane w naszym zasobie. Większa dostępność dla projektantów, geodetów, lepsze warunki pracy i oczywiście cyfrowe zasoby – to jest przyszłość.
CZYTAJ: E-geodezja w Lubelskiem. Region zostanie objęty cyfrową ewidencją gruntów i budynków
– Proces tworzenia cyfrowej ewidencji gruntów i budynków dokończy też Biała Podlaska – zaznacza prezydent tego miasta Michał Litwiniuk. – Z satysfakcją możemy powiedzieć, że na 6 obrębów w samym mieście, 4 mamy już uporządkowane. Dzięki dzisiejszemu podpisaniu porozumienia i wsparciu nas środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej będziemy mogli zewidencjonować 2 obręby, które nam jeszcze pozostały.
Uczestnikiem projektu jest również miasto Lublin. – Wszystkie grunty i budynki mamy już objęte cyfrową ewidencją, ale będziemy te zasoby unowocześniać – zapowiada zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju Artur Szymczyk. – Mamy dosyć dobrze opracowany ten temat, można powiedzieć, że mamy 100 procent zasobów cyfrowych. Natomiast wiadomym jest, że postęp techniczny też wymaga unowocześnienia danych i parametrów. Dlatego przystępujemy do tego projektu. Wszystkie dane mamy przeniesione w warstwę cyfrową, natomiast zmieniają się przepisy i trzeba się do nich dostosować. Stąd ten projekt jest istotny również dla nas. Unowocześnimy to, co mamy obecnie w naszych zasobach.
Scyfryzowane zasoby geodezyjne to szereg korzyści
– Objęcie całego terenu województwa cyfrową ewidencją gruntów i budynków przyniesie szereg korzyści – podkreśla starosta lubelski Zdzisław Antoń. – Największą korzyścią będzie to, że każdy mieszkaniec będzie mógł wejść na Geoportal czy jakiekolwiek inne oprogramowanie, które będzie miało te zasoby geodezyjne, i dowiedzieć się wszystkiego o tym, gdzie są budynki, jakie są działki. Całe grunty naszego województwa, włącznie z wyróżnionymi działkami (może bez ich właścicieli) będą pokazane i dostępne w sieci.
– Dane będzie można zarówno przeglądać, jak i pobrać – tłumaczy dyrektor Wydziału Geodezji w Starostwie Powiatowym w Lublinie Michał Zawiślak. – Mamy podwójną sytuację, dlatego że wszystkie dane, które są zgromadzone w zasobie, są opublikowane na geoportalach powiatowych bądź na geoportalu krajowym. Natomiast jeżeli zainteresowane osoby będą chciały pozyskać te dokumenty dla celów budowlanych, inwestycyjnych bądź notarialnych, oczywiście będą musiały złożyć wniosek do urzędu i pozyskać te dane za odpłatnością.
CZYTAJ: Czekają nas mroźne noce. Synoptycy zapowiadają przymrozki
– Wnioski będzie można złożyć online. Wszystko sprowadza się do rzadszych wizyt petenta w urzędzie – podsumowuje kierownik Wydziału Geodezji w Starostwie Powiatowym w Radzyniu Podlaskim, Małgorzata Osipacz. – Przede wszystkim będzie to podniesienie jakości świadczonych usług, dostępnych bezpośrednio dla petentów. Polega to m.in. na tym, że będzie można drogą internetową składać wnioski o wydanie wypisów, wyrysów – wszystkich dokumentów potrzebnych klientowi. Petent nie będzie musiał iść do nas do urzędu, tylko będzie mógł zrobić wszystko zza biurka.
Wizyty geodetów na posesjach
– W czasie zbierania danych niektóre posesje odwiedzą geodeci – zapowiada Michał Zawiślak. – W ramach tej edycji nie przewiduje się zdjęć satelitarnych. Oczywiście konieczne będzie stawiennictwo geodety na posesji, bowiem jednym z elementów jest faktyczny pomiar budynków. Bez udziału na gruncie nie da się tego zrobić. Generalnie będą mierzone te, których obecnie brakuje w formie cyfrowej. Może okazać się, że część mieszkańców będzie miała mierzone wszystkie budynki, a część tylko te, dla których nie ma danych cyfrowych obecnie.
Województwo lubelskie ma być w stu procentach objęte cyfrową ewidencją gruntów i budynków do 2027 roku.
Liderem projektu jest Starostwo Powiatowe w Lublinie, które ma koordynować działania wszystkich zaangażowanych w projekt samorządów. Wartość projektu to ponad 133 miliony złotych, z czego 113 milionów to środki pochodzące z Funduszy Unijnych.
MaK / opr. WM
Fot. Piotr Michalski