Zespół Alpha Team z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie zajął II miejsce w ogólnopolskim finale prestiżowego konkursu z robotyki First Lego League. Już wkrótce młodzi konstruktorzy powalczą w Stanach Zjednoczonych o podium na arenie międzynarodowej.
Ten sukces był wielkim zaskoczeniem
– Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć – mówi członek zespołu Alpha Team, Michał Józefczuk. – Ten sukces był wielkim zaskoczeniem. Do teraz nie mogę uwierzyć w to, że tej naszej małej drużynie udało się dostać na etap ogólnoświatowy. Jest to duże osiągniecie dla mnie i dla moich kolegów oraz koleżanek z drużyny.
CZYTAJ: „To było niemalże mistrzostwo świata”. Uczniowie zbudowali roboty [ZDJĘCIA]
Robotyka to dziedzina przyszłości
– Robotyka ułatwia i ułatwi życie w przyszłości. Na pewno usprawni wiele gałęzi przemysłu, produkcję, ale również medycynę. Uważam, że naprawdę warto tego się uczyć i w to inwestować czas oraz skupienie, żeby pomóc w przyszłości wdrażać robotykę w życie – dodaje Michał Józefczuk.
– First Lego League jest to największy na całym świecie turniej robotyczny, która zrzesza sobie społeczność liczącą około 600 tys. członków – mówi nauczyciel informatyki Mariusz Józefczuk z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie, prowadzący zajęcia z robotyki na bazie klocków Lego Education. – Jedna z konkurencji nazywa się robot game. Jest to bardzo spektakularna konkurencja, gdzie na stole przyjazdowym robot zaprogramowany autonomicznie wykonuje wiele różnych misji. Chociażby ma coś przenieść. Każda z drużyn – oprócz tego, że konkuruje na macie – musi przygotować tzw. projekt badawczy. Dotyczy on energii z elementami innowacyjności. My wpadliśmy na pomysł, żeby spróbować pobawić się naukowo w tzw. energię odnawialną, fotowoltaikę na budynku Młodzieżowego Domu Kultury z magazynem energii w postaci wodoru. Trzeci konkurencja to jest teamwork, czyli praca zespołowa, a czwarta konkurencja to robot design, czyli projekt robota i jego oprogramowanie, które jest oddzielnie oceniane. W tej kategorii dostaliśmy najwyższe, pierwsze miejsce.
– Robot ten jest wyposażony w dwa czujniki koloru, które są ułożone na równi z kołami, żeby można było łatwiej nim nawigować – mówi Krzysztof Szostakiewicz z Drużyny Alpha Team z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie. – Jest też wyposażony w duże koła, które są zasilane przez duże silniki, aby szybko przemieszczał się po planszy. Do chwytaków używamy mniejszych silników; nie wymagają one tyle mocy do ich uruchomienia. Chwytaki służą do wykonywania wszystkich misji na planszy. Głównym centrum operacyjnym takiego robota jest kostka, na którą wgrywamy wszystkie nasze programy. Do niej podłączone są wszystkie elementy robota, jaki silniki czy czujniki koloru. Robot nazywa się WLsun. WL oznacza Włodawę, a „sun”, bo nasz projekt badawczy częściowo dotyczy energii słonecznej.
Dlaczego warto zainteresować się robotyką?
– Zawody przyszłości to przede wszystkim zawody, w których tak jak teraz musimy umieć język obcy, tak samo podstawową umiejętnością będzie znajomość języka programowania. Trzeba także będzie mieć jakieś podstawy robotyki, bo większość zawodów opiera się na różnego rodzaju maszynach, które są robotami – dopowiada Mariusz Józefczuk.
Tuż za podium, a więc ścisłej krajowej czołówce w konkursie First Lego League znalazła się natomiast reprezentacja Tomaszowa Lubelskiego Tech-Max ze Szkoły Podstawowej nr 2.
FLL to międzynarodowy konkurs robotyki i automatyki mobilnej skierowany do uczniów w wieku od 10 do 16 lat. U jego podstaw leży idea rozbudzania wśród młodych ludzi autentycznego zafascynowania światem nauki i nowych technologii, rozwijania ich umiejętności pracy zespołowej oraz kompetencji społecznych.
MaT / opr. AKos
Fot. mdk.wlodawa.pl / fot. Wojciech Przybyła / nadesłane