Symcha Keller: Polska wypełnia swoje zobowiązania wobec pamięci o jej dawnych żydowskich mieszkańcach

p1080361 2023 04 19 113147

– Polska wypełnia swoje zobowiązania wobec pamięci o jej dawnych żydowskich mieszkańcach – mówił w Radiu Lublin Symcha Keller, rabin, kantor, były przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Dziś mija 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. W Polsce to Dzień Pamięci o Holokauście.

Według Symchy Kellera w ostatnich latach wiele zrobiono dla upamiętnienia ofiar Holokaustu  w Polsce.

– Współpracuję z tymi instytucjami w tym dziele upamiętnienia już od prawie 30 lat. Obserwuję gigantyczny progres w zadbaniu o miejsca pamięci. Bezdyskusyjnie. Widzimy tereny byłych obozów: Chełmno, Treblinkę, Sobibór, Bełżec. To miejsca, które kiedyś były miejscami libacji alkoholowych. W tej chwili są zadbane, zaopiekowane, pod ochroną. Podchodzi się z atencją do tych miejsc. Zawsze można zrobić więcej, natomiast nie mamy się czego wstydzić – uważa Symcha Keller.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Keller podkreślił, że społeczność żydowska w Polsce jest niewielka, nie ma gmin żydowskich, które by się zajęły upamiętnianiem swoich przodków, ale często robią to polscy mieszkańcy tych miejscowości.

Przed II wojną światową Lublin stanowił znaczący ośrodek kultury żydowskiej, a społeczność żydowska zamieszkiwała także w wielu innych miastach i miasteczkach regionu.   

W czasie wojny na terenie Lubelszczyzny Niemcy wybudowali obóz koncentracyjny na Majdanku, a także obozy zagłady – w Bełżcu i Sobiborze, w których masowo mordowana była ludność żydowska przywożona tu z Polski i Europy w czasie akcji Reinhardt, przeprowadzonej w latach 1942–1943 w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Szacuje się, że na terenie Lubelszczyzny wymordowano wtedy około miliona Żydów.

RCH / opr. PrzeG

Fot. PrzeG

Exit mobile version