Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. O czym warto pamiętać?

pexels mikhail nilov 8654233 2023 04 02 194957

Jedna osoba na 100 w Polsce może być w spektrum autyzmu – informują specjaliści. W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu pojawiają się apele o wyrozumiałość i edukację w tym aspekcie.

– Autyzmu na pierwszy rzut oka nie widać, a wbrew opinii wielu to nie choroba – mówi prezes Fundacji Alpha, dr hab. Anna Prokopiak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Osoby w spektrum raczej mówią o tym, że to jakaś ich cecha, jakiś nieco odmienny sposób funkcjonowania. Myślę o wielu uczniach, którzy doświadczają przemocy z tego powodu, że są „niewychowani”, że zachowują się inaczej, np. kręcą się dokoła i mają obniżoną ocenę z zachowania. Nie róbmy takich rzeczy. Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli i rozumieli, że osoba w spektrum ma indywidualne potrzeby i trzeba na nie odpowiadać i zaspokajać je. Wtedy to fantastyczny uczeń czy pracownik. Autyzm to też jakiś kapitał, jakiś potencjał.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Arena Lublin podświetlona na niebiesko z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

CZYTAJ: Nowy beton ma pochłaniać dwutlenek węgla

W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu na niebiesko podświetlona została Arena Lublin, a także niektóre iluminacje na placu Litewskim w Lublinie. 

MaTo / opr. WM

Fot. Mikhail Nilov, pexels.com; Piotr Michalski. Infografika: Małgorzata Latos , Maria Samczuk / PAP

Exit mobile version