Za kilka dni z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystartuje rakieta Ariane 5 z sondą „Juice” na pokładzie. Będzie to początek nowej misji, której celem jest dokładne zbadanie trzech księżyców krążących wokół Jowisza.
CZYTAJ: Himalaiści zostawiają bakterie na Mount Everest
„Juice” czyli „Jupiter Icy Moons Explorer” ma zbadać trzy księżyce Jowisza: Ganimedes, Europę i Kalisto. Głównym celem urządzenia będzie dostarczenie na Ziemię danych o warunkach panujących na satelitach Jowisza oraz odpowiedź na pytanie, czy mogło tam powstać lub, czy istnieje tam życie.
Jak mówi profesor Grzegorz Wrochna prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, w projektowanie i budowę sondy „Juice” było zaangażowanych wielu Polaków oraz wiele polskich firm. – Aż trzy z dziesięciu instrumentów, które na pokładzie będzie miała sonda Juice zostały zbudowane z udziałem polskich podmiotów. Najważniejszy dla nas jest przyrząd do badania fal radiowych i fal plazmy, bo tutaj całym zespołem kieruje profesor Hanna Rothkael z Centrum Badań Kosmicznych PAN – powiedział szef Polskiej Agencji Kosmicznej.
CZYTAJ: Nowy beton ma pochłaniać dwutlenek węgla
Jak dodaje profesor Grzegorz Wrochna lodowe księżyce Jowisza są miejscem, w którym teoretycznie istnieją warunki sprzyjające życiu. Sonda „Juice” dostarczy zatem odpowiedzi na pytanie, które od wielu lat zajmuje naukowców. „Niektóre te księżyce mają więcej wody niż nasza planeta Ziemia. Oczywiście pod skorupą lodową. Wnętrza niektórych z nich są jednak gorące w związku z czym woda jest tam w stanie płynnym” – powiedział profesor Grzegorz Wrochna
Innym ważnym celem misji Europejskiej Agencji Kosmicznej jest także zbadanie Ganimedesa, czyli jedynego księżyca w Układzie Słonecznym, który ma własne pole magnetyczne.
Na wyniki badań „Juice” przyjdzie nam jednak poczekać aż 8 lat, czyli do 2031 roku. Rok wcześniej księżyc Jowisza Europę zbada inna sonda, wysłana przez NASA. Start Ariane 5 z „Juice” na pokładzie zaplanowano na najbliższy czwartek (13.04).
IAR / RL / opr. AKos
Fot. pixabay.com