Refundacja NFZ dla lubelskiej Pracowni Robotyki Operacyjnej

img 20220421 140241 2022 04 21 145035 scaled 2023 04 12 132624

Pracownia Robotyki Operacyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy alei Kraśnickiej w Lublinie uzyskała refundację NFZ. Oznacza to, że zabiegi finansowane są ze środków publicznych.

Jednym z warunków było posiadanie przez placówkę lekarza specjalisty z udokumentowanym doświadczeniem w zakresie przeprowadzania zabiegów usunięcia prostaty z wykorzystaniem robota. W szpitalu przy alei Kraśnickiej jest nim doktor Jerzy Frey, który pełni funkcję kierownika zespołu diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Orebro – w Szwecji, a w Lublinie jest także szkoleniowcem operatorów.

Od kwietnia 2022 roku, pracownia wykonała 101, ze 100 wymaganych, operacji usunięcia prostaty, z czego 84 przy użyciu robota da Vinci.

CZYTAJ: Setna operacja z udziałem robota da Vinci. „To rewolucja jeśli chodzi o technologię na bloku operacyjnym”

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. W ubiegłym roku szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy. Wykonywane są tu operacje urologiczne, chirurgiczne i ginekologiczne. Trwają także szkolenia w celu uzyskania uprawnień do przeprowadzania operacji w kolejnych dziedzinach.

Łącznie w Pracowni Robotyki Operacyjnej zostało przeprowadzonych 185 procedur chirurgicznych.

EwKa / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum

 

Exit mobile version