Uczelnie techniczne cieszą się coraz większą popularnością wśród kandydatów na studia stacjonarne. W ubiegłym roku wśród najchętniej wybieranych uczelni na pierwszych czterech miejscach były politechniki, a na piątym Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, czyli również uczelnia techniczna .
– To efekt coraz większej roli technologii w naszym życiu, ale także zmiana modelu kształcenia – mówił w Radiu Lublin prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej. – W województwie lubelskim już dzisiaj 53 procent młodzieży w szkołach średnich kształci się na kierunkach zawodowych i branżowych, a nie w placówkach ogólnokształcących. To powoduje wzrost świadomości problemów technicznych. Są pewne zawody, które dają dość duże zarobki. Klasycznym przykładem jest informatyka, która utrzymuje się od lat na pierwszym miejscu pod względem popularności. Ale to się bierze z tego, że – jak szacujemy – w Polsce potrzeba około 250 tysięcy informatyków.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Politechnika Lubelska świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. Z tej okazji na terenie uczelni posadzono dziś (27.04) jubileuszowy dąb.
Politechnika Lubelska na 6 wydziałach kształci około 7,2 tys. studentów, w tym blisko tysiąc to obcokrajowcy. Co roku studia kończy ok. 2 tys. absolwentów, a blisko 80 proc. z nich w ciągu pół roku znajduje zatrudnienie.
W mijającym roku akademickim na studia zgłosiło się 4900 chętnych, a przyjętych zostało 1800 osób. Politechnika Lubelska oferuje studia stacjonarne I stopnia na 25 kierunkach. Uczelnia zatrudnia prawie 1,2 tys. pracowników, w tym blisko 570 nauczycieli akademickich.
RCh / opr. ToMa
Fot. PrzeG