„Od tego instytutu zależy bezpieczeństwo żywnościowe Polaków”. Większa subwencja dla puławskiej placówki

mid 23404064 2023 04 04 131532

O sześć milionów złotych zwiększy się rządowa subwencja dla Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Środki zostaną przeznaczone na badania dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego.

– To instytucja kluczowa, jeżeli chodzi o tę kwestię – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – To jest instytut, od którego zależy bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańców polskiego państwa. Około 75 procent regulacji prawnych dotyczących rolnictwa to te dotyczące weterynarii. A 60 procent chorób zakaźnych człowieka to są choroby odzwierzęce. Stąd rola Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, największego tego rodzaju instytutu, nie tylko w Polsce, ale i w Europie, jest przeogromna.

Środki będą przekazywane w dwóch transzach – każda po 3 miliony złotych.

Minister poinformował także, że zadecydował o objęciu wspólną regulacją płacową wszystkich placówek badawczo-naukowych, również tego rodzaju instytutów. Chodzi o jednolity system obejmujący zarówno pracowników instytutów, jak również uczelni wyższych.

CZYTAJ: Państwowy Instytut Weterynaryjny bada próbki śniętych ryb z Odry

Przemysław Czarnek stwierdził, że „trzeba uporządkować system nauki i badań w skali ogólnopolskiej”. W jego przekonaniu, „rozczłonkowanie i różna podległość” rozmaitych instytutów „wprowadza tylko zamęt, niepotrzebne zamieszanie i brak systemowej regulacji dotyczącej wszystkich placówek badawczo-naukowych”. Przypomniał, że w Polsce jest ok. 200 instytutów badawczych.

Państwowy Instytut Weterynaryjny został powołany w 1945 r. jako jednostka badawczo-rozwojowa, nadzorowana przez ministra rolnictwa. Prowadzi i wdraża wyniki badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie ochrony zdrowia zwierząt, profilaktyki i diagnostyki chorób zakaźnych zwierząt, w tym chorób odzwierzęcych, higieny i toksykologii żywności zwierzęcego pochodzenia, higieny pasz i ochrony środowiska. Instytut prowadzi także badania aplikacyjne i adaptacyjne przystosowujące wyniki badań naukowych i prac rozwojowych do potrzeb praktyki

FiKar / PAP / opr. PrzeG

Fot. PAP / Wojtek Jargiło

Exit mobile version