Trzy tysiące obiektów zgromadziło do tej pory Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Perłą kolekcji jest obraz Stanisława Wyspiańskiego “Józef Sosnowski w roli króla Bolesława Śmiałego”. W zbiorach znalazły się również dzieła takich artystów jak: Józef Brandt, Aleksander Orłowski czy Piotr Norblin.
Wizyta ministra kultury w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej
– Drugą grupę zgromadzonych przez nas obiektów stanowią pamiątki przekazane przed dawnych mieszkańców Kresów i ich relacje – mówi dyrektor Muzeum Narodowego, Katarzyna Mieczkowska (na zdj.). – Pochodzą ze zbiórek, które realizujemy i organizujemy na terenie całej Polski. W tym roku Gdańsk i Szczecin, w minionych latach m.in. Wrocław, Śląsk. W trakcie tych zbiórek zgłaszają się do nas bardzo licznie osoby, które jeszcze pamiętały. Najstarsza pani, która udzielała wywiadu miała 104 lata i opowiadała o swoich wspomnieniach, kiedy była studentką we Lwowie. Ta historia mówiona to ogromnie ważny element naszego zbioru. Oprócz tego liczne dokumenty i pamiątki rodzinne.
Z 3 do 5 tys. metrów kwadratowych zwiększy się powierzchnia Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Instytucja dostała pozwolenie na rozbudowę, prace mają rozpocząć się jesienią tego roku.
CZYTAJ: „Wciąż mamy wiele do nadrobienia”. Wicepremier Piotr Gliński w Lublinie
– Ten budynek zyska nowe życie – mówi zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie, Marcin Gapski. – Powstaną dwie kondygnacje podziemne pod murami pałacu, które umożliwią na pomieszczenie tych wszystkich funkcji, które w naszym muzeum musimy zrealizować. po pierwsze wystawa stała, która zatytułowaliśmy “Podróż po kresach”. Ona przeniesie nas w ten niezwykły świat. Będziemy podróżować w czasie i przestrzeni, tysiąc lat historii. Chcemy pokazać wszystko to, co się działo na wschodzie, ten wielki wysiłek naszego państwa, narodu, a jednocześnie konglomerat ludzi, etnosów, religii, języków. Chcemy, aby nasza wystawa była jak najbardziej autentyczna.
Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej znajduje się w pałacu Lubomirskich przy placu Litewskim. Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie.
MaK / opr. AKos
Fot. Paweł Pikul